Drágulással nyitottak tegnap a tőzsdék és ez a növekedési trend az amerikai makrogazdasági adatok délutáni megjelenéséig érvényes volt. Az európai piacokon egy százalékot meghaladó emelkedéseket tapasztalhattunk, a DAX 2670 pontig, a FTSE 3724 pontig erősödött, a megugrásokat a korrekció vezérelte, mivel szerdán Frankfurtban 4,21 százalékos, Londonban 1,9 százalékkal gyengült az irányadó tőzsdemutató.
Az európai piacokon a befektetők azt gondolták, hogy már eléggé olcsók a részvények ahhoz, hogy újból portfólióikat feltöltsék. A valóság azonban az volt, hogy a délelőtti drágulás után már inkább eladni volt érdemes, sem mint vásárolni. A közép-európai idő szerint délután fél kettőkor berobbanó amerikai rekord méretű kereskedelmi hiány, majd a termelői árak drágulása és a növekvő munkanélküliségi adatok arra ösztönözték a piacokat, hogy hátat fordítsanak az emelkedésnek.
A termelői árindex (PPI) januárban az Egyesült Államokban 1,6 százalékkal, évtizedes rekordot felállítva növekedett. Az olajár drágulása és az autóipar áremelkedése hajtotta fel főként az árakat. Főként a benzin és a fűtőolaj ára emelkedett gyorsan részben a hideg tél miatti kereslet növekedés, illetve az iraki háborús bizonytalanság hatására.
A benzinár 2001-ben mért szintet súrolja, ezt a polgárok rossz szemmel nézik. Egyes illetékesek szerint az amerikai benzinár a jelenlegi gallononkénti kétdolláros szintről akár tovább kúszhat felfelé amiről az olaj készletek alacsony szintje tehet a legjobban. Az American Petroleum Institute szerint felelőtlenül cselekedtek a hatóságok akkor amikor nem készültek fel az olajár drágulásra és a készlet jelentős csökkenésére.
Az American Automobile Association vizsgálatot akar kezdeményezni a benzinár emelkedés miatt. A problémás amerikai gazdaságról adott jelentést a Conference Board gazdaságkutató is, akkor amikor kiadta a januári összesített konjunktúramutatót. Míg az elemzők átlagosan 0,1 százalékpontos javulást vártak, addig a gazdaságkutató változatlan adatokat publikált.
Budapesten reggeltől folyamatosan emelkedett a BUX kurzusa, de az amerikai adatok megjelenésekor a növekedés megtorpant. A zárás pillanatában a tőzsdemutatója napi csúcsa közelében 6300, 02 ponton állapodott meg, ami 37,33 pontos plusznak felelt meg. A forgalom 6,5 milliárd forint lett, ebből tovább zuhanó Egis 1,7 milliárddal, az OTP 1,5 milliárddal vettei ki részét.
A Humet lett 14 százalék feletti eróziójával, ezt követte az Egis 5 százalékkal és a Pannonflax 4,5 százalékkal. A blue chipe közül az OTP szerepelt a leggyengébben, viszont a Matáv ára 3 százalékkal emelkedett. A bankközi devizapiacon tegnap délután 10,79 százalékon állt a forint a sáv erős oldalán, 2 bázisponttal gyengébben a szerda szintjénél.
Záró: 7300,02 Min: 7227,54 Max: 7301,44 Nyitó: 7243,52 Előző: 7262,69 Vált.: +37,33 pont (+0,51 százalék)
Mi történt 2024-ben, ami megváltoztatja Magyarország jövőjét?