Egy rosszkor jött telitalálat

Hackspacher Béla telitalálatot ér el a totón. Nyereményét 1956. október 23-án veszi át, aznap, amikor kitör a forradalom... Kardos Sándor és Szabó Illés játékfilmje a Hackspacher-család napjait mutatja be a forradalom idején.

Gianone Péter
2003. 02. 02. 17:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hackspacher Béla telitalálatot ért el a Totón. A feleségével és két gyerekével egy pesti bérházban lakó targoncavezető 1956. október 23-án át is veszi hatszázhatvanezer forintos nyereményét (száz évi munkabérét) a Totóigazgatóságon, majd két ávossal kocsiba száll, hogy a pénzt betegye a bankba. Útközben tüntetők veszik körül a fekete autót és „kiszabadítják” a szerencsés targoncást.

Kitör a forradalom. A Hackspacher-család fél. Bélának rémálmai vannak. Felesége, Irén vidékre menekülne a gyerekekkel, ahol nagyobb biztonságban lennének. A pénzel sem tudják, hogy mit csináljanak, dugdossák, elássák, félnek, hogy értékét veszti a forradalom után. Irén rokona, Pista, aki kiszabadul a börtönből, ráveszi Bélát, hogy egy uzsorásnál váltsák be a pénzt dollárra és aranyra. Útközben Pistát lelövi egy orvlövész. Mire Béla hazaér, csak az albérlőjüket, Rózsikát találja otthon, a család vidékre utazott.

Béla kinyittatja a kocsmát, cigányzenészeket rendel, az ő számlájára ehet-ihat az egész ház. Mulatni, feledni akar. Beleszeret Rózsikába, együtt akarnak menekülni, amikor a szovjet csapatok megszállják a fővárost. Egy tank azonban szétlövi a kocsmát, Rózsika meghal. Béla életben marad, visszahelyezik eredeti munkahelyére, újra targoncás lesz, mint telitalálata és a forradalom előtt.

A történetnak van valóságalapja: Szabó Illés (a Telitalálat forgatókönyvírója és egyik rendezője) apja együtt dolgozott egy targoncással, aki '56 október 23-án vette át rekordnyereményét, majd eltűnt.

A Telitalálat egy újabb film '56-ról, egy újabb megközelítésből. A Szamárköhögés, az Eldorádó után egy újabb család napjait mutatja be a film a forradalom idején. Kardos Sándor és Szabó Illés filmjének szereplői is „egyszerű emberek”, akik megszenvedik a forradalmat. Akik nem vesznek részt a harcokban, akik félnek, ugyanakkor nem akarják elhagyni hazájukat. Akiknek gondolkodását mindenki érti, akiknek érzéseit mindenki át tudja érezni a film közben.

A Telitalálat-nak talán csúcspontja az a jelenet, amikor a kocsmában mulatozókhoz belép egy fiatal, karszalagos lány, vállán egy géppisztollyal. A hirtelen beálló csendben odamegy a cigányprímáshoz, elkéri tőle a hegedűt, eljátszik néhány taktust, majd kimegy a kocsmából, hogy folytassa a harcot a szovjet csapatok ellen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.