A Terror Háza nemzeti emlékhellyé válik

Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója szerint a pengefal csak ürügy a támadásokra. Azt pedig nem érti, a kultusztárca minisztere, Görgey Gábor miként ítéli egyoldalúnak a múzeumot, hiszen nem is látta a kiállítást. A főigazgatónő az MNO vendégeként válaszolt kérdésekre.

MNO
2003. 03. 19. 17:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavalyi megnyitása óta viták kereszttüzében áll a Terror Háza Múzeum, sőt, már előtte is politikai vélemények ütközőzónájába került a hírhedt Andrássy úti épület múltjának megidézése. Schmidt Mária főigazgató a kormányváltást követően a jelenlegi kormánykörök részéről is sok bírálatot kapott, munkáját nem annyira történészi-szakmai szempontból értékelték, mint inkább aktuálpolitikai összefüggésben. Az MNO vendégül hívta a főigazgatónőt, aki a Fórumban válaszolt olvasóink kérdéseire.

A főigazgatónő kérdésre válaszolva elmondta, a baloldali elkötelezettségűek nem „tülekednek” azért, hogy kurátori tisztet tölthessenek be a Terror Háza Múzeumban. Az intézményt támogatják nyugat-európai és amerikai illetőségű magánszemélyek is. Ráday Mihályt mérsékelt szabaddemokrata politikusként aposztrofálta az egyik kérdező, Budapest elkötelezett városvédőjeként, értetlenül szemléli, miért támadja ő is a pengefalat. Schmidt Mária Ráday Mihály megnyilvánulásait nem kívánta kommentálni.

Nem hiszi, hogy a folyamatos támadások hátterében a múzeumi szakma vagy a kollégái állnának, sokkal inkább a politikai véleménykülönbség motiválja a szakmai ürüggyel kritizálókat, szögezte le. Biztató, hogy a múzeum jó úton halad afelé, hogy nemzeti emlékhellyé váljon, s ennél több nem is kívánható az ügy érdekében sem. A pengefalat semmiképpen nem lenne helyes lebontani, miként egy olvasó fölvetette – a kérdező szerint ezzel számos nemtelen támadás megelőzhető. A főigazgató leszögezte: a pengefal maga is jelkép, kimetszi a házat az Andrássy úti paloták sorából, mintegy gyászkeretbe foglalja. Mindazonáltal érvényes építési engedély birtokában helyezték el, s később vonták vissza azt. Ha nem lenne, a bírálók más kifogást találnának támadására Schmidt Mária szerint.

A sajtóban látott napvilágot a minap Görgey Gábor kultuszminiszter bírálata a Terror Háza Múzeumról; a miniszter egyoldalúnak ítéli a XX. századi magyar politikai terror bemutatását. Schmidt Mária maga is különösnek tartja, Görgey Gábor miként mulasztotta el egy éven át meglátogatni azt a gyűjteményt, amely az érdeklődés homlokterében áll, ráadásul a tárca felügyelete alá tartozik a múzeum. Nem érti, Görgey miként formálhat véleményt arról, amit soha nem látott.

Az egyik Fórum-levelező azt javasolta, jelenítse meg az inkvizíciót is a Terror Háza Múzeum. Schmidt Mária szerint nem túl eredeti az ötlet, már Eörsi István is javasolta ezt. Ám az Andrássy úti helyszín a XX. század két kegyetlen diktatúráját kívánta bemutatni, a magyar közelmúlttal kívánt ilyen módon szembenézésre késztetni valamennyiünket. A hely szelleme határozza meg a múzeum feladatát. Mintegy háromszázezren látogatták meg eddig a múzeumot, több vendégkönyv betelt a nagyon személyes hangú bejegyzésekkel.

Schmidt Mária rendszeresen kap gyalázkodó névtelen leveleket és telefonokat személy szerint is, számolt be, legutóbb egy borítékban borotvapengét küldtek neki, mondván: azzal vágnak mintát az arcába. Nemrégiben bombariadót rendeltek el, s ezen írás készültekor másodszor is bombatámadáés fenyegetés miatt ürítették ki a házat.

Egy olvasó a főigazgatónő heves reagálását idézte, midőn emlékeztette rá, hogy így nyilatkozott: „...lecsatolja a fegyvert, és lelövi, mint egy kutyát”. Schmidt Mária elmondta, hogy ez egy interjú készítésekor hangzott el részéről, s elragadtatásában tette. Az inkriminált mondat azonban négyszemközt fogalmazódott meg, nem szánta nyilvánosságra, s úgy hitte, a magnó nem veszi a szöveget. Egyébként az illető bejáratos volt Schmidt Mária otthonába, joggal feltételezte róla, hogy csupán heves érzelemnyilvánításként könyveli el az illető is a kijelentést az őt és főként a múzeumot ért akkori heves támadások kapcsán is, amiként annak is számított. Ám a magnófelvétel a választási kampány idején Kovács László MSZP-s pártelnök asztalán landolt... Kutyája pedig van, egy magyar vizsla, fegyvere azonban nincs – tette hozzá Schmidt Mária az ügy felidézéséhez.

Egyik kérdező személyes élményéről számolt be, mely szerint zsidó barátja azért nem látogatja meg aTerror Házát, mert annak főigazgatója tagadja a holokausztot. Schmidt Mária képtelenségnek nevezte a megállapítást, s tudományos munkásságát ajánlotta figyelmébe a „barátnak”. Ő már akkor foglalkozott a zsidóság életének és XX. századi tragédiájának feltárásával, amikor az még Magyarországon tabunak számított. Publikációinak listájában tekintélyes hosszúságú sorok szólnak a tárgyról.

Bár titkos szavazással dönt a magyar nép az EU-hoz történő csatlakozásról, a főigazgatónő válaszolt az MNO Fórumán fölbukkant ezirányú kérdésre. Határozottan jelentette ki: igennel szavaz, mert „nem lehet kimaradni Európából”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.