Az altábornagy visszavonulása előtt többek között azért állnak oly sokan értetlenül, mert az ebben a hónapban az 58. életévét betöltött parancsnok tavaly márciusban – amikor elérte a hivatásos szolgálat törvényben meghatározott felső korhatárát – kérelmezte, hogy szolgálati idejét hosszabbítsák meg a férfiak öregségi nyugdíjkorhatáráig. Az akkori pénzügyminiszter, Varga Mihály helyt adott a kérésnek.
Arnold Mihály a Magyar Nemzetnek nemrég adott interjújában még úgy nyilatkozott, hogy legalább egy napig szeretne az EU-tag magyarország vámparancsnoka lenni. Mindemellett az is elgondolkodtató, hogy olyan ember döntött a visszavonulás mellett, aki 31 esztendeje dolgozik a vámhatóságnál, amelynek 1992 óta az első számú vezetője, miközben ez idő alatt a pénzügyi tárcához tartozó, bevételért felelős másik hivatal, az APEH élén hat elnök váltotta egymást.
A Világgazdaság értesülése szerint Arnold Mihály közvetlenül a bejelentést megelőzően, tegnap reggel találkozott László Csaba pénzügyminiszterrel. A megbeszélésen vélhetően ismét szóba került, hogy a vámőrség létszámát jelentős mértékben csökkenteni kell. Az uniós csatlakozás után a külkereskedelmi forgalom túlnyomó része – az export 85 s az import 70 százaléka – a belső piac részévé válik, azaz jóval kevesebb munkát ad a határon dolgozó pénzügyőröknek. A vámuniós integráció miatt a magyar költségvetés évi 60 milliárd forintos bevételtől esik el. Korábban is hallani lehetett róla, hogy a jövő májusi csatlakozásig a jelenlegi közel 8000-ről 6000-6500 főre kell apasztani a vámőrség létszámát.
László Csaba pénzügyminiszter elfogadta a lemondást, s Arnold Mihály utódjául Nagy János pénzügyőr dandártábornokot nevezte ki. Nagy János 1980 óta teljesít szolgálatot a VPOP-nál: az európai megállapodás 1991-ben lezajlott tárgyalásakor a vámvonatkozású fejezetek felelőse, majd öt évig az országos parancsnok helyettese volt, 1997 és 2002 között a Vámigazgatóságok Világszervezetének brüsszeli titkárságán igazgató-helyettesi pozíciót töltött be, most pedig a Pénzügyminisztériumban az Európai Csalásellenes Hivatal (OLAF) magyarországi koordinációs irodájának vezetője, s a Pénzügyi Ellenőrzések Főosztályának megbízott vezetője. László Csaba kezdeményezi előléptetését Mádl Ferenc köztársasági elnöknél. Az új parancsnok várhatóan soron kívül, a vezérőrnagyi rangot átugorva megkapja az altábornagyi rangot.

Lánczi Tamás az átláthatósági törvényről: Akinek nincs takargatnivalója, nem kell félnie a retorziótól