Vállalják a magyar hagyomány őrzését a tanyák

Körmendi Lajos
2003. 04. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Molnár Melinda a nagykunsági tanyavilá got 1993-ban, még egyetemistaként kezdte kutatni, ebből a témából írta szakdolgozatát, majd doktori disszertációját is. A fiatal kutató Gödöllőn, a Szent István Egyetem Vidékfejlesztési Tanszékén dolgozik. A közelmúltban jelent meg egy izgalmas könyve A nagykunsági tanyavilágról jelen időben címmel.
– Hordoz még értéket a tanya?
– Akkor értettem meg, hogy nekünk mekkora kincsünk van, amikor Jindrich Streit cseh szociofotóst kísértem a Nagykunságban, hogy fotózhassa a tanyavilágot. Elhoztam néhány tanyás gazdához, akik elfogadták ezt az idegen embert. A fotós módszere az, hogy letelepszik egy helyen és együtt él a tanyasiakkal egy ideig, még tolmácsot sem kér. Ez gondolkodtatott el: mikor valaki annyira idegen, hogy még a nyelvünket sem beszéli, rá tud csodálkozni a tanya értékeire, ami nekünk fel sem tűnik, annyira mindennapos. Addig a nagykunsági, a magyar szemével néztem a tanyát, azóta viszont megpróbálom egy kicsit a külföldi, s egy kicsit a fotós szemével nézni ezt a világot.
– Más a nagykunsági tanyavilág, mint más tájaké?
– A Nagykunságot az különbözteti meg a környezetétől, hogy viszonylag korán tanyásodott térségről van szó, amit lehetővé tett, hogy itt a földmagántulajdon korán kialakulhatott, mégpedig a redemptio után, már az ezerhétszázas évek végén, elsősorban a távoli, jó minőségű földeken. Dinamikusan azonban akkor szaporodnak a tanyák, amikor az árvizektől mentesítik a földeket. A legtöbb tanya 1949-ben volt a Nagykunságban, ami a háború utáni földosztásnak is tulajdonítható. Ekkor körülbelül huszonkétezer tanya volt a nagykun városok határában. Az államszocializmus idején megkezdődik a tanyák nem mindig csendes felszámolása. Ezen a vidéken nagyon hamar megalakulnak a téeszek, s ezek a nagyüzemek szinte felfalják a tanyákat: 1949 és 1990 között gyakorlatilag tízévenként megfeleződik a tanyai népesség, mára háromszázhatvan tanya maradt a térségben.
– A rendszerváltozás nem hozott fordulatot?
– A földmagántulajdon újra, legálisan megjelenik, így a tanyák számára is egy új élet kezdődhet. A nagyüzemek széthullanak, az egyéni gazdaságok pedig újra megszületnek. A Nagykunságon mégsem lehetünk tanúi a tanyavilág reneszánszának, aminek legfontosabb oka, hogy szétválik a földtulajdonlás és a tanyatulajdonlás. Akinek sok földje van, nincs tanyája, akinek pedig tanyája van, nincs elegendő nagyságú földje. Tíz évvel a rendszerváltozás után sem lehet a nagykun tanyákon látni a fejlődést.
– Kiket érdekel még a tanya?
– A tanyák rendszerváltozás utáni történetéhez nagyon szorosan hozzákapcsolódik a falusi turizmus, az a fajta szuburbanizációs jelenség, hogy sok ember kiköltözik a jó levegőre, s innen ingázik. Ez főleg a homoki tanyákra jellemző. A Nagykunságon ennek a jelenségnek gyakorlatilag nincs nyoma. Aki itt tanyát vesz, tősgyökeres helybeli, s a gazdálkodó elődök nyomán haladva képzeli a tanya fejlesztését. A falusi turizmus, a hobbitanya nagyon távol esik az ő elgondolásától. Hihetetlenül erős itt a tradíció, a régi, bevált dolgokhoz való kötődés. A tanyás gazda úgy fogalmaz, hogy a nagyapám is megélt belőle, nekem is meg kell tudnom élni. Itt egy szemlélet- és értékkülönbséget érzek egy tanyai tulajdonos és egy tisztán üzleti haszon miatt az agráriummal foglalkozó tulajdonos között. Ez két külön dolog. Óriási értéke a tanyának, hogy vállalja az élő hagyományőrzést, ugyanakkor óriási hátránya is, mert ez a mai világ annak áll, aki váltani tud.
– A nagykunsági tanyák fejlődését mi gátolja?
– Van egy belső és egy külső gátja a fejlődésnek. Belső gát a föld kis mérete, és az, hogy nincsenek meg a gyarapodás feltételei. Létezik azonban egy másik nagyon súlyos gond is, ez pedig demográfiai. A tanyák felszámolódása is úgy történt meg, hogy legelőször a sorsát kezébe venni tudó ember hagyta el a tanyát, és egyúttal a mezőgazdasági szektort is. Ezek az emberek már idős korban, az ipari üzemek bezárása után tértek vissza a gazdálkodáshoz. Az Európai Unióhoz való csatlakozás sok nehézséget hoz majd, bár ez az ország a legnagyobb pofont már megkapta e tekintetben, hiszen a társulási szerződés megkötésével az unió már elért mindent, amit el akart érni. A mezőgazdasági termékeket feldolgozó üzemek felvásárlásával gyakorlatilag már a mezőgazdaságot is uralja. A belépés után a földadásvételek mai korlátai megszűnnek. A Nagykunságnak tulajdonképpen szerencséje ebből a szempontból, hogy nincs a közelben nagyváros és autópálya. Ahol van, ott nagyon gyorsan lejátszódik majd a földtulajdonlásban a külföldiek megjelenése. A Nagykunságban mindez később következik majd be.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.