Japán üvegszobrok Budapesten

Múlt hét végétől látogatható a japán üvegszobrokból rendezett kortárs tárlat a budapesti Üvegpiramis Galériában. Az egzotikumáról és hagyománytiszteletéről ismert Japán ezúttal modern művészetével mutatkozik be hazánkban: huszonkilenc kiváló japán üvegművész több mint hetven alkotásából rendezett reprezentatív kiállítást a galéria.

2003. 05. 27. 6:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tárlat az európai és amerikai stílusirányzatoktól eltérő, önálló úton haladó kortárs japán üvegművészet keresztmetszetét mutatja be a hagyományban gyökerező és az attól eltérő modern alkotásokon keresztül. Az Üvegpiramis Galériában bemutatott szobrok, képek és tárgyak először járnak Közép-Európában, s általában világszerte ismeretlenek, pedig a japán üvegművészet egyedülálló, legfontosabb jellemzői az igényesség, a technikai különlegesség, az újszerűség és a hagyomány ötvözése. A kiállítók a Japán Üvegművészek Szövetségének tagjai, mind elismert alkotók, akik eltérő technikákkal dolgoznak és különböző stílusokat képviselnek.

A kiállítás hosszú évek kitartó munkájának gyümölcse. Szurek Ágnes, az Üvegpiramis Galéria igazgatója Itomi Shinobu, a magyarországi Japán Kultuárlis Központ ügyvezetője segítségével felvette a kapcsolatot Fujita Kyohei mesterrel, a Japán Művészeti Akadémia tagjával, a Japán Üvegművészek Szövetségének egykori elnökével, jelenlegi tiszteletbeli elnökével, aki a tárlat Magyarországra hozatalában fontos részt vállalt. Itomi és Fujita jelenlétével is megtisztelte a kiállítás ünnepélyes megnyitóját.
A művek elkészítésének eszközei közt szinte minden lehetőséget megtalálunk: a savmaratást, a csiszolást, a formába fúvást, a préselést, a polírozást, az olvasztást, az ólmozást, a lámpánál alakítást, a rétegelést, a metszést, a zománcozást, a gyémánt pontozást, a rogyasztást, a ragsztást és az amalgám technikát. A témák is változatosak, egyes darabok a hagyományos japán tárgyakra rímelnek, más művek teljesen elrugaszkodnak a tradícióktól, nonfiguratívak, állatokat, természeti formákat, érzéseket ábrázolnak, valamint a japán természetszeretet és harmónia utáni vágy is megjelenik a szobrokban.

Fujita Kyohei mester Öt szín tánca című díszdoboza Ogata Korin és Tawaray Sotasu Rimpa-stílusú dobozait utánozza üvegből, Ueno Yukio Fehér virágok nevű vázája a tradicionális japán kerámiákra emlékeztet, Hirosawa Yoko Szertartási urnája pedig régészeti emlékeket idéz. A modern művek is egyedülállóak: Hashimoto Kazuyo Szövött üvege a brüsszeli csipkét juttatja eszünkbe, Yoshimoto Yumiko gyöngysor-hatást ér el Összefűzött üveg-kristálycsipke elnevezésű alkotásával, Kuboki Midori Az Univerzum – Magzatvíz című színes zománcozott művével, Kawai Hideyo Téridőn keresztül című reliefjével, Sato Mariko pedig súlyos üvegpárnáival varázsolja el a látogatókat. A nagyszabású tárlat október 3-ig tekinthető meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.