Dömötör Zoltán miskolci gépésznmérnök híres magángyűjteménnyéből több mint százötven kanmerát, a fotótechnika mindenféle eszközét és régi miskolci fotográfiákat válogattak a rendezők. A közel két évtizedes gyűjtőmunka eredménye több száz fényképezőgép, filmfelvevő, vetítő és persze az általuk megörökített rendkívül gazdag képanyag, ami a muzeológusok szerint akár egy jövendő önálló múzeum alapja is lehetne.
A tősgyökeres miskolci család tagja, Dömötör Zoltán annak idején még a keresztapjától örökölt egy ICA márkájú fényképezőgépet, a nagyapjától pedig egy Zeiss Ikont. A régi masinák felkeltették a gépészmérnök érdeklődését, és maga is kutatni kezdett. Hamarosan sikerült szereznie egy Agfa bokszot, s innentől a gyűjtés szinte rögeszmés szenvedélylyé, szorgos kutatómunkává vált benne.
A hobbi szerencsés választásnak bizonyult. Miskolc és a megye régmúltja, közelmúltja és jelene ugyanis szinte a fotográfia ipartörténeti kincsesbányája volt, hiszen a városban már a fotózás kezdetétől, a XIX. század közepétől gyorsan virágzásnak indult a fotográfia művészete. A millenniumi években már harmincnál is több fényképész, fényirda és színező műhely működött a megyeszékhelyen. Nem is akármilyen eredménnyel, mert 1896-ban a millenniumi nagyérmet egy miskolci hölgy, Váncza Emma kapta meg egy gyönyörű, nagyméretű művészi tájfotójáért.
Dömötör Zoltán gyűjteményének „krémje” az Ady Endre Művelődési házban először került a nagyközönség elé. A tulajdonos nem sietett el semmit; türelmesen kivárta, amíg szinte minden korszakból válogathatóvá gazdagodott az anyaga. Ráadásul minden egyes darabhoz, eszközhöz és fotóhoz műszaki és történeti leírást is fűzött.
A Juwella márkájú fényképezőgépről kiderült, hogy Karády Katalin művésznő Miskolcon élő kis barátnője, a bolgár származású Dimitrina tizenegy éves korában kapta ajándékba ifjabb Horthy Miklóstól egy fényűző vacsora után a lillafüredi Palotaszállóban 1943-ban. A tárlaton bemutatott darabokat egyébként többféle szempont alapján válogatták össze. Külön vitrinbe kerültek a miniatűr gépek, melyek közül a legkisebb egy 8x11 milliméteres filmmel dolgozó Minox gép volt. Az egykorú gépek mellett természetesen helyet kaptak a már általunk is ismert márkák: a Pajtás, az Utitárs, a Dici, az Optifort vagy a Yashica is. A kiállítási tablókon pedig a fotográfia híres feltalálóinak arcmásai láthatók; közöttük a magyar Mihályi Józsefé, aki a világhírű Kodak gyár főtervezője volt.
Dömötör Zoltán képi kultúrának áldozó hobbija immáron egy életre szól, mert a gépészmérnök változatlan buzgalommal kutat újabb és újabb „kincsek” után, amelyeket a vándorkiállításokat követően a tervezett állandó tárlaton minden fotográfia iránt érdeklődő megszemlélhet majd.

Magyar Péter nem vette észre, hogy saját magát ássa el