Vakáció? Sokk-suli!

Kitört a nyári vakáció s ezzel egyidejűleg megnőtt a csellengő kisgyerekek, valamint a gyermekbalesetek száma. Több évtizedes gond ez: a magyar családok legtöbbje tanévzárástól tanévkezdésig nemigen tud mit kezdeni csemetéivel.

Lőcsei Gabriella
2003. 06. 22. 17:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az intézményesen szervezett nyári programok sokak számára – anyagi okok miatt is – elérhetetlenek, a szülők szabadsága (ha beszélhetünk ilyesmiről egyáltalán a mai vállalkozói világban) általában kurtább, mint a két és fél hónapos szünidő. A nagyszülők, a nagytestvérek, az egész rokonság fut a pénz után, ez a legnépszerűbb sport ma hazánkban. A legegyszerűbb megoldás tehát odaültetni a gyereket a tévé elé, s rázárni az ajtót, így nem eshet baja, gondolják az édesanyák, édesapák. Nem úgy, mint az utcán, a játszótéren, a vízparton…

Pedig baja eshet, még akkor is, ha csak és kizárólag a kiskorúaknak szánt adásokat nézi. A Spider Mant, a Fox Kids-et, a Pokemont (RTL Klub, tv2), a „modernizált” (azaz: elállatiasított) görög mitológiát meg a hazai körítést, amit a tonnaszámra vásárolt, vad animációs sorozatok mellé raknak a kereskedelmi televíziók.

A „királyi” Magyar Televízió úgyszólván teljesen felhagyott a gyermekek szünidei mulattatásával. (Az évközbenivel is.) Mesélni inkább csak a kevesek által fogható m2 szokott, mióta itt a vakáció: agresszív és ronda szovjet rajzfilmsorozatokkal. (No, megállj csak!)

A Duna Televíziónak még van Szünidei matinéja, egy-másfél óra minden nap. Átvette az MTV-ből kikopott Cimborát is, ezt tűzi műsorára szombatonként, vasárnaponként. Ne kárhoztassuk érte, azoknak a vállalkozóknak, akik ezt a sokat próbált gyermek-magazint a kezükben tartják, akkora a túlélési rutinjuk, hogy nagy hibákat biztosan nem követnek el. Nem úgy, mint újdondász kollégáik, például a Kölyökklub bután élcelődő műsorvezetője, szeleburdi szerkesztője, s megannyi, magyarul is rosszul beszélő közreműködője.

Rettenetes, csattogó fogak, hatalmas öklök, gyilkos fegyverek, gonosz indulatok „szórakoztatják” és „nevelgetik” az aprónépet a legnézettebb magyar tévé-adókon a reggeli órákban és este, elalvás előtt. Napközben még ennyi sem jut nekik. Akinek szerencséje van, elkaphat olykor egy-egy igényes ifjúsági filmet a Filmmúzeumban (ott futnak a 60-as, 70-es, 80-as évek híres magyar animációs filmjei, a Vili, a veréb, a Macskafogó…), az HBO-n (Nincs több suli, Harry Potter…), és végkimerülésig nézheti a Minimax és a Cartoon Network ismétléseit. Willy Fog, Lolka és Bolka, Tom és Jerry és Johnny Bravo jelenik meg ezeken a kifejezetten a gyermekek mulattatására alapított adókon, ötezer-ötszázszor akár, egymás után.

A többi televíziós látnivaló a felnőtteknek való. (Vagy nekik sem, ha szellemi-lelki integritásukra ügyelő egyedek az illetők…) Ha számon kérné valaki, hogy miért szegényes, színvonaltalan és agresszív a gyermekeknek szánt televíziós kínálat még a nyári vakáció idején is (akkor tehát, amikor közszolgálati feladat lehetne a felnövekvők szabadidejével való értelmes és hasznos gazdálkodás), gyors és határozott választ kapna alighanem az okvetetlenkedő: szerte a világban a Spider Mank, Fox Kids-ek divatja járja, a csattogó fogaké, a hatalmas öklöké, a gyilkos fegyvereké s a gonosz indulatoké. Ha akarnának sem vásárolhatnának egyebet a híres külföldi gyártóktól a magyar tévétársaságok a négy-hat-nyolc- és tízesztendős nézőközönségüknek, mondogatják.

A hiszékeny magyar tán el is fogadná ezt az érvelést, ha – véletlenszerűen, madárcsiripelés útján – nem jutna olykor egyéb információkhoz is. Ha nem hoznák tudomására, hogy a Los Angelesben harminchatodik alkalommal megrendezett, nemzetközi film- és video-fesztiválon egy erőszakmentes, kedves és okos magyar rajzfilm kapta az első díjat. 28 ország ezerötszáz filmje közül A borz utolsó ajándéka tetszett a legjobban a döntnököknek.

A Kecskemétfilm Kft. munkája, Szilágyi Varga Zoltán rendezése, amellyel hónapok óta hiába „házalnak” a forgalmazási jogokkal is rendelkező gyártók, nem igazán vevő rá egyik hazai tévétársaság sem. És ez csak az egyik nemzetközi sikere a kecskeméti animációs műhelynek. A másik a világ legrangosabb animációs filmszemléjén, a franciaországi Annecy-ben született, ott a Magyar népmesék-sorozat Az aranyszőrű bárány című epizódja kapott elismerést, valamint Ulrich Gábor Idegen test című munkája. De nem csak az Egyesült Államokban, és nem is csupán Nyugat-Európában hódított júniusban az idehaza oly kevésre tartott és kevéssé is támogatott animációs filmművészet, hanem a nagyipari sorozatgyártásra „szakosodott” Japánban is.

Koike Teruo filmesztéta válogatásának köszönhetően kizárólag kecskeméti alkotók munkái szerepeltek az oszakai rövidfilm-bemutatókon, a „népmesés” Horváth Mária, a „borzos” Szilágyi Varga Zoltán, valamint Neuberger Gizella, Molnár Péter, Miklós Árpád. Mi meg, azt sem igen tartjuk számon, hogy a világon vannak, hogy dolgoznak, nem is akárhogyan.

Albertről viszont, a madárszerű hörcsögről, a hörcsögszerű madárról nem csak a tegnapi, tegnapelőtti gyermekeknek van tudomásuk (ők még sokszori ismétlésben láthatták a német JEP céggel közösen készített, hatszor huszonnégy perces sorozatot, amelyben másról sem hallani, mint hogy a kedves, furcsa szerzet, Albert szerint hogyan lehetne megvédeni a Földet a különböző romboló hatásoktól), hanem a mai felnövekvőknek is, hiszen Albert fel-feltűnik olykor a Minimax adásaiban és egyebütt is. Nekik is, másoknak is jó hír, hogy elkészült a sorozat folytatása. Az újabb epizódokban nem természetvédőként, hanem művelődéstörténészként lép fel Albert, a bőbeszédű madár.

Híreink szerint a Magyar Televízió fontolgatja, hogy műsorába illeszti az újabb albertiádákat. A német koprodukciós partner, persze, miként a díjnyertes A borz ajándéka című film elkészülte után cselekedte, nem csak fontolgatja, de azonnal futtatja is a tehetséges magyar filmesek által gyártott sorozatot. Mert náluk adnak arra, hogy jófajta, hasznos mulatságokkal vegyék körül legifjabb nézőiket a különböző tévéadók, ne pedig futószalagon gyártott, sokkoló sorozatokkal. Csak mi, magyarok vagyunk olyan balgák, hogy olcsó pénzen kiárusítjuk még a kisgyermekek lelki békéjét, harmonikus szellemi fejlődését is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.