Január 1-től tilos lesz az azbesztpala forgalmazása

Nem gyártható, illetve nem hozható be az országba 2004. január elsejétől azbeszt tartalmú sík- vagy hullámpala, 2005. január elsejétől pedig már a meglévő készletek forgalmazása, felhasználása is tilos.

MNO
2003. 07. 13. 10:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az egészségügyi tárcával közösen 2000-ben kiadott, és 2001-től hatályos környezetvédelmi minisztériumi rendelet eredetileg is azt a célt tűzte ki, hogy 2005-től tiltsák meg az azbeszttartalmú tetőfedő anyagok forgalmazását, felhasználását.

Ezt követően 2003. áprilisában – az akkor kiadott rendeletmódosítás alapján – úgy tűnt, hogy sikerül előbbre hozni a 2005. januárra esedékes szigorításokat 2003. július 1-re. Azaz már ettől az időponttól tilos lett volna a forgalmazás, felhasználás.

Az importálók, forgalmazók viszont azt bizonyították, hogy mindez jelentős anyagi hátrányt jelentene számukra.

Ennek hatására egy újabb, és 2003. július 1-től hatályos rendeletmódosítás már csak a gyártást és a behozatalt tiltotta meg, s nem is a 2003. július 1-jei, hanem a 2004. január elsejei időpontot követően. A forgalmazást, felhasználást ismét 2005. január elsejéig engedélyezte a rendelet.

A szaktárca egy korábbi közleményében arra hívta fel a figyelmet, hogy, hogy ne végezze senki házilagosan a sík- vagy hullámpala tetőfedő anyagok bontását, vágását, fúrását, mert az azbesztrostok igen veszélyesek az egészségre.

A tárca felmérése szerint több mint 150 millió négyzetméter azbesztcement tetőfedő anyag található beépítve az országban. Ezek a tetőfedések, kerítések, garázsfalak akkor veszélyesek, ha az azbesztrostok kiporzás útján a levegőbe kerülnek.

A minisztérium ezért azt tanácsolja, hogy a bontást minden esetben szakcégekre kell bízni, akik megfelelő védőruhát, védőfelszerelést használnak, s dolgozóik orvosi felügyelet alatt állnak.

Az azbesztcement tetőfedő anyag veszélyes hulladéknak minősül, ezért bontást követően csak az arra feljogosított, az ártalmatlanítást vállaló kezelőnek lehet átadni. E kezelőkről a területi környezetvédelmi felügyelőségen szerezhetnek információt az állampolgárok – adta hírül az mtv.hu.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.