Kisvasúti nap a Nagybörzsönyi vaspályánál

Századunk elejére az egykor híres bányaváros, Nagybörzsöny, arany és más nemesfémeket adó tárói már jórészt kimerültek, vagy túl mélyen helyezkedtek el a gazdaságos kitermeléshez. Ekkor a figyelem a Börzsöny hatalmas erdeinek, megújuló faállományának hasznosítása felé fordult. Az üzemszerű fakitermeléshez és a kitermelt fa elszállításához a kor követelményeinek megfelelően hozzá tartozott a korszerű szállítóeszköz, a vasút megépítése is.

MNO
2003. 10. 04. 4:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

1908-ban kezdték az első, az Ipolypásztó – Nagybörzsöny 600 milliméter nyomközű, 8 kilométer hosszú vonal fektetését. A talpfákra méterenként 14 kilogrammos sínek kerültek. A birtok az Esztergomi érsekség tulajdonában volt, ám hasznosításra mintegy 12 évre a Wolfner-Schanczer és fiai cég kapta meg. A szerződésben kikötötték, hogy a bérlő köteles a vasúhálózat kiépítésére az adott területen.

A fatelepet Nagybörzsönyben rendezték be, itt dolgozták fel a Börzsöny-patak völgyéből hozott faanyagot. Már készterméket továbbítottak az ipolypásztói MÁV-állomásra. A korabeli képeken kizárólag „négylábú mozdonyok” szerepelnek. A fogatos ráhordás azonban hamarosan kevésnek bizonyult, megindult a közelítővágányok építése.

Először a Nagybörzsöny – Kisirtás 4 kilométeres, majd a Kisirtás – Ökrészkert 3 kilométeres szakasz. A következő szárny a Kisirtás – Templomkert vonal volt egykilométernyi hosszban. Kisirtás lett a vasút központi elágazó állomása. Itt volt a „főműhely”, egyszerűbben mondva, itt dolgozott a kovácsmester. A kocsik vas alkatrészeinek javítása mellett a vontatók abroncscseréje (patkolás) is itt történt. Az egykori műhely ma kulcsosház.

Nagybörzsönyből számították, de valójában Kisirtáson ágazott el a Nagybörzsöny – Vaskapu (Börzsöny-patak) 7 kilométeres vonal. Nemsokára továbbépítették a Börzsöny-patak – Kovács-patak (Aprólépések) 3 kilométerét, majd befejezésül a Kovács-patak – Fagyosasszony 2 kilométeres szakasz készült el. Aprólépéseknél számos irányfordítót alkalmaztak a szintkülönbség leküzdésére, így a kisvasútról nyerte nevét e hely.

1920-ban lejárt a bérleti engedély. A szerződést nem hosszabították meg, ettől kezdve az Érsekség vette kezébe a gazdálkodást. A trianoni rendezés után a kedves kis Ipoly folyócska szigorú országhatárrá lépett elő, a kisvasút elvesztette néhány kilométeres darabját, és messzire került a nagyvasúttól, a szállításban szerepe értelmetlenné vált. Az Érseki uradalom nem nyugodott bele a „lehetetlen állapotokba” Megkezdték a korszerűsítést. A meglévő vonalat felszedték, 760 milliméteres nyomközzel épült új pálya. A régi vonalból csak mintegy 5 kilométernyit építettek újjá. Megkezdték a vonal kiépítését déli irányban a szobi MÁV- és hajóállomás felé.

Az új pálya két ütemben készült el. Először a Kisirtás – Nagyirtás szérűskert és a Hármashíd – Bezinavölgy – Feketebánya (Márianosztrai Kőbánya) szakasz. A két különálló vonal közé egy 80 méter mély völgy ékelődött, itt a szállítást kezdetben facsúszdával biztosították. Azonban ez a megoldás hátrányos volt, Amint Hajdú István az uradalom intézője jelentésében írta: „A megszakított pályával járó ismételt ki- és berakodást, a csúszdával eszközölt továbbszállítást sem az emberek, sem a pénztár nem bírták volna sokáig.”

Nem sok idő múltán azonban elkészült az összekötő szakasz, így készen állt a Kisirtás – Márianosztrai kőbánya 13 kilométeres vonal. Szob felé pedig a már meglévő kőszállító vasúthoz csatlakozva Szob MÁV-állomásig és a Dunai Rakodóhoz futhattak a fával rakott szerelvények. Ezzel újra élt a vasút, megvolt a továbbszállítás lehetősége. A frissen elkészült szakaszról így számol be Hajdú úr: „Két év kellett a megtervezéséhez és megépítéséhez, olyan nehéz megoldás volt műszaki és pénzügyi okból egyaránt. (...) Kisvasútnál talán egyetlen hazánkban a maga nemében, három emeleten, szintben mutatja a túrázónak ugyanazt a festői képet.”

1925-ben állt munkába az első gőzös. A Malom-patak völgyében vízvételezési lehetőséget biztosítottak. Kisirtáson és Vízválasztón deltavágányt építettek a mozdonyok forgatására. Szükség volt erre, mert a mozdonyok mindkét irányban hegyet másztak, nem is akármekkorát. A malomvölgyben három egymás feletti szinten szerpentinezik a pálya, szorosan kúszva a hegyoldalban, az emelkedés 45 ezrelék. Kisirtás és Nagyirtás között forduló kitérőre volt szükség a szintkülönbség leküzdésére, s a Hegyes-hegy – Kammerhof 5 kilométeres szakaszával elérte végleges, 55 kilométeres üzemi hosszát a vasútvonal.

A járműpark 36 db különféle teherkocsiból állt, ezek között 6-8 tonna raksúlyú négytengelyes kocsik is voltak. Vontatásra ló, gőzmozdony, és benzinmotoros jármű is szolgált. Érdekesség, hogy a személyforgalom mellett a Hegyes-hegy – Kammerhof vonal teherforgalmát is motor bonyolította. 1945-ben a Magyar Állami Erdészet kezelésében jogilag egyesültek a kőszállító vonallal. 1946-ban egy benzinüzemű motormozdonnyal gyarapodtak.

1953-tól a Szob – Márianosztra szakasz a MÁV kezelésébe került, megszervezték a Szobi Gazdasági Vasutat. Az 1970-es években már két MD-40 tipusú motormozdony dolgozott a vonalon, az E 03-067 és az E 03-068 -as. Az elsőt 1984-ben selejtezték, majd szétbontották. Később két C-50 -es motor (GV 3705 és GV 3756) is érkezett, de nem helyezték őket üzembe, mivel felújításra szorultak, és az MD-40 -esek teljesítménye elegendő volt. Az utazásra két személykocsi, egy teljesen nyitott, hosszú pados, nyári és egy fűthető, kétszakaszos oldalajtós téli kocsi szolgált.

Az 1980-as évek elejére a teherforgalom csökkent, a vonal hossza 8 kilométernyire apadt. Közben kiépült Nagybörzsönyből Nagyirtásra a feltáró út, a fát már nem rakták kisvasútra, teherautó vitte a fatelepre. A megmaradt rönköskocsik a végállomáson korhadoztak. A személyforgalom a vonalat eltartani nem tudta, az üzemet 1984. őszén beszüntették.

Néhány éven át csak a vadállatok és a turisták jártak a síneken. Sokan éppen közülük indítottak harcot a kisvasút felújításáért. Szerencsére segítség is érkezett, a budapesti Deák téri iskola diákjai takarították a pályát, a Győri Muszaki Főiskolások és a GANZ-MÁVAG dolgozói a járműveket hozták rendbe. A Szobi Kőbánya zúzottkövet ajánlott fel. Beszállt pénzzel Vác városa és a Közép-Dunavidéki Intézőbizottság, felajánlották a vasút átvételét. Ezután az Erdőgazdaság sem akart szégyenben maradni, vállalták a vasút üzemeltetését, biztosították az új talpfákat. A vágányokat csak ott cserélték, ahol nagyon fontos volt, ezt házi készletből megoldották.

A Szobra futó vonalat pénz hiányában nem újították fel, így nincs közvetlen átrakási lehetőség a nagyvasútra. Ezért ismét jelentkezett a régi gond, a személyforgalom csak a kirándulókra korlátozódik, ez azonban a vasút eltartásához kevés. A forgalom 1992-óta ismét szünetelt. A Börzsönyt járó turisták ebbe azonban nem nyugodtak bele, és mind többen visszakívánták a szobi, nagybörzsönyi kisvasutakat, természetesen a két vonal egykori összeköttetésével együtt. Így gondolkodott Berki Zoltán térképész is, az ő kezdeményezésére indult meg a mozgalom a kisvasút újraindítására.

Mivel a vasút akkori tulajdonosa, az Ipolyerdő Rt. ebben nem volt partner, létrejött a Nagybörzsöny-Szob Erdei Kisvasútért Közalapítvány a vasút bérbevételére. A vasút felújításának tervezője Vízkeleti Ferenc. Az 1996-97-es évek az alkudozások és a tervezések jegyében teltek, végül 1998. március 16-án következett be az áttörés. Ünnepélyes keretek között aláírták a kisvasút szempontjából történelmi jelentőségű adásvételi szerződést: a Nagybörzsönyi Önkormányzat 1 Ft-ért megvásárolta a kisvasutat az Ipolyerdő Rt-től.

Társadalmi munkában megkezdődött a pálya megtisztítása és kisebb felújítási munkálatok (talpfacserék, sínegyengetés) is történtek. A lelkes pályakarbantartók kéttengelyes görkocsijukkal büszkén ereszkedtek alá munkájuk végeztével a megtisztított pályaszakaszon. A nagyobb beruházásokhoz azonban sok pénzre van szükség, melyet részben pályázatok útján, részben közadakozásból szeretnének a vasút új tulajdonosai előteremteni.

2002. szeptember 7-én vette birtokba az utazóközönség a felújított kisvasút első 8 km-es szakaszát, 2003-ban a pálya átbocsájtó képessége is megnőtt, a forgalmi kitérők átadásával. A kisvasút csatlakozhatott a Kisvasutak napja című rendezvényhez, és ma, szombaton (október 4-én) megtarthatja 1. kisvasúti napját. A délelőtti megnyitót Előzd meg a kisvasutat! verseny követi, délután vasúti kiállítás látható. Este bált tartanak a vasút végállomásánál.

Forrás: Gubucz Gábor

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.