Ezerötszáz kézi lőfegyvert vásárolt a Honvédelmi Minisztérium (HM) tavaly novemberben közbeszerzési pályázat kiírása nélkül – tudta meg a Magyar Nemzet. A parabellum típusú, korszerű pisztolyok darabonként közel 80 ezer forintba kerülnek, így mintegy 120 millió forintot költött el a szaktárca a fegyverekre. A honvédelmi tárca kommunikációs főigazgatójának állítása szerint a vásárlás része egy régóta folyamatban lévő váltásnak, amellyel a hadsereg régi PA pisztolyait korszerűbbre cserélik, mert azok korukat tekintve és technológiai szempontból is elavultnak számítanak.
Matyuc Péter elismerte, hogy a novemberi beszerzéshez nem írtak ki újabb pályázatot. Közlése szerint ezúttal azért nem történt közbeszerzés, mert a szaktárcának keretmegállapodása van a Fegyver- és Gépgyártó Rt.-vel, és a cég évek óta megbízhatóan látja el a Magyar Honvédséget. Mint ismert, a tavalyi évben számos katonai beszerzés történt pályázati kiírás nélkül. Tavaly a tárca sürgősségre hivatkozva felmentést kapott a közbeszerzési törvény hatálya alól a Juhász Ferenc honvédelmi miniszter által vezetett nemzetbiztonsági kabinettől egy 23 éves, felújított, An–26-os ukrán szállítórepülő megvásárlásához. Az öreg repülőért az Antonov-gyár magyarországi képviselőjének már ki is fizettek 570 milliót.
Közbeszerzés nélkül állapodott meg a szaktárca a MiG–29-esek alkatrészeinek megvásárlásáról is. A szerkezeti elemekért nyolcmillió dollárt fizet ki a HM az orosz RSZK MiG-nek. A társaságot nemrég a bolgár honvédelmi minisztérium hatszázezer dolláros kötbérrel sújtotta, mert az ottani MiG–29-esek felújítását késedelmesen és kifogásolható minőségben teljesítették.
A nemzetbiztonsági kabinet úgy adott felmentést az üzlethez a közbeszerzési törvény hatály alól, hogy a kormány képviselői már rég megállapodtak a beszerzésről Oroszországban. Katonai források szerint az is szerepet játszhatott a pályáztatás elhagyásában, hogy egy tenderkiírás esetén megszűnt volna az MSZP közeli Szalai Péter cége, az Armaco Kft. 140 millió forintos tanácsadói szerződése, amelyet az RSZK MiG-gel kötött.
Haraszti Gyula
Szavaztak az olvasók: ez Magyar Péter legbotrányosabb kijelentése