Harácsoló képviselők Brüsszelben

Eddig mintegy 485 millió forintos kárt okoztak azok az EP-képviselők, akik úgy veszik fel napidíjukat, hogy nem jelennek meg a bizottsági vagy plenáris ülésen - állítja egy osztrák EP-képviselő, aki három évi megfigyelés után libbenti fel a leplet társai harácsolásáról, kapzsiságáról.

2004. 03. 30. 8:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Három év alatt több mint 7200-szor fordult elő, hogy az EP-képviselők a bizottsági vagy plenáris ülésen való megjelenés nélkül vették föl a napidíjat. A kár mintegy 1,9 millió euró (485 millió Ft) – állítja Hans-Peter Martin osztrák képviselő, aki 2001 óta kíséri figyelemmel társai ilyen irányú tevékenységét. A képviselő a Bild német bulvárlapnak nyilatkozott – a médium cikksorozatot készített a harácsoló képviselők eseteiről.

Tudni kell: minden EP-képviselőnek, aki megjelenik az üléseken 262 euró napidíjjal jutalmazzák fáradozásait, s ehhez elég, ha aláírják a központi jelenléti ívet. Martin 2001. február 1-je óta dokumentálja a képviselők visszaélési technikáit, melyből három fő csoportot állított össze. Az első, hogy a reggel 7 és 22 óra között kifüggesztett regiszter aláírása után egyes képviselők azonnal vonatra és repülőre szállnak. Mások este, az utolsó pillanatban aláírnak, majd ezt reggel megismételve kétnapi napidíjjal gazdagabban utazhatnak haza. A „péntekisták” annak ellenére, hogy csütörtökön már véget érnek a hivatalos események még egy éjszakát – természetesen közpénzen – Brüsszelben töltenek, hogy a hét ötödik napjáért is megkapják a 262 eurót. E szokás elterjedtségét jól jelzi, hogy a 102 német képviselőből, aki ebben a periódusban Brüsszelben és Strassburgban dolgozott, Martin 57-t ért kisebb-nagyobb elszámolási turpisságokon.

A visszaélésnek az uniós és parlamenti szabályok is kedveznek. Az egyik kimondja: az EP-képviselőit akkor is megilleti a „jelenlét” fejében kifizetett napidíj, ha valami okból elmarad a a bizottsági vagy frakcióülés. Friss példa március elejéről, az EP szocialista frakciójából: a meghirdetett ülést törölték, a kijelölt levezető elnök, Hans-Peter Martin bekérte a jelenléti ívet, hogy a táskájába tegye. Ekkor odaugrott hozzá a terembe éppen belépő Willi Görlach német képviselő, kirántotta az ívet kollégája kezéből, és gyorsan rákanyarította a nevét. A mutatvány 262 eurót (66.800 Ft) ért a német SPD képviselőjének – számol be az MTI Panoráma.

A Bild honlapján megjelent mai cikkben Martin további információkat ad a visszaélésekről. Mint beszámolt róla, a szocialista frakció Berlinben tartotta volna ülését 2001 májusában, ám az ülést lemondták – ennek ellenére 78 képviselő felvette napidíját, ami 19 000 euróba került az előfizetőknek. Idén már két hasonló fantom-ülése volt a szocialistáknak – teszi hozzá Martin.

Brüsszeli pletykák szerint szép számmal vannak olyan EP-képviselők, akik maguk helyett „strómanokat” küldenek a napidíjat fölvenni. Erre enged következtetni Roger Vanhaeren EP-köztisztviselő megjegyzése, amely szerint „kérdések merülnek fel az irodában fölvett egyes aláírások és az érintett képviselők hiteles aláírásmintája közötti eltérés kapcsán” – írja az MTI.

Az EP-képviselők tavaly óta taxipénzre is igényt tarthatnak, jóllehet a parlament saját sofőrszolgálattal rendelkezik, és az esetleges taxiköltséget a napidíjból „illene” fedezni – panaszkodott a Stern tudósítójának Michiel van Hulten. A holland képviselő szerint a taxipénz bevezetése révén tovább nőtt a „profithajhász” küldöttek nettó jövedelme. Az utóbbin felül mindegyikük havi 3700 euró költségátalányban részesül, amelyet irodájuk bérlésére, telefonköltségre, irodaszerekre fordíthatnak. A fenti összegből azonban sokan 900 eurót átutalnak saját nyugdíjalapjukba, amelyet egyébként szintén az EP fizet helyettük – „minden jogalap nélkül”, mint a számvevőszék rámutatott.

A legjobb bulit azonban az utazási költségek jelentik. Van Hulten becslése szerint egy német EP-képviselő akár évi 28 500 euró pluszjövedelemre is szert tehet. A rejtély nyitja: a képviselők a drága, módosítható időpontú repülőjegy árát fizettetik ki maguknak akkor is, ha a „fapados” társaságok valamelyikének járatával utaznak. Emellett még távolsági átalánydíjat is kasszíroznak; ennek összege elérheti a heti 558 eurót.

A rendszer, amelyet eredetileg a szegényebb dél-európai képviselők felkarolására találtak ki, Willy Rothley német képviselő szerint is megkérdőjelezhető. Hasonló megállapításra jutott az Európai Bíróság is. A honatyák ennek dacára csak egy feltétellel voltak hajlandók a reformra: ha ennek fejében egységesen havi 9053 euróra emelik a képviselői illetményt. (Jelenleg egy spanyol képviselő 3000, egy német 7009, egy olasz pedig 11 000 eurós fizetést kap.) A terv tavaly megbukott Berlin ellenállásán. Mint hírlik, néhány német EP-képviselő új költségtérítési rendszert akar kidolgozni, amely állítólag becsületesebb a mostaninál – számol be az MTI.

A képviselők kapzsiságáról nem először lebben fel a fátyol Németországban. A távirati iroda úgy értesült: a belga ügyészség vizsgálatot indított Hans-Martin Tillack, a Stern magazin brüsszeli tudósítója ellen, aki az utóbbi hónapokban több írásában tollhegyre tűzte az EP berkeliben elharapózott harácsolást. Az MTI szerint a rendőrség alaposan meghurcolta a leleplező riportert.

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.