Neue Zürcher Zeitung
A konzervatív svájci lap, A magyar valuta ismét erősödik címmel, tudósít az irányadó kamatok két alkalommal történt csökkentéséről. A forint erősödésében a Nemzeti Bank a kormány költségvetési politikájával szembeni bizalom helyreállását látja. Az elemzés ugyanakkor lehetségesnek tartja, hogy a forint mostani értéknövekedése nem egyéb, mint egy spekulációs vihart megelőző csend. Amennyire a tavalyi esztendő megrendítette a befektetők bizalmát, most már aligha hisznek az üres fogadkozásoknak.
Handelsblatt
A német gazdasági lap kiskunhalasi tudósításában beszámol arról, hogy közel 1200 km hosszúsággal hazánk ellenőrzi majd az új tagok közül, az Unió leghosszabb külső szárazföldi határszakaszát. Az új szabályozás értelmében a Nyugatra igyekvő határsértőknek ott kell menedékkérelmüket beadni, ahol az Unió területére lépnek. A lap által megszólaltatott Mohamed Abdelkeder Nyugaton szeretett volna dolgozni, s felháborodva veszi tudomásul, hogy mennyi időt veszít a lassú, gyakran egy esztendőnél is hosszabb magyarországi menedékes eljárással. Ráadásul az esélyei is minimálisak, hiszen a 2001-ben benyújtott 10 000 menedékkérelemnek is csak töredékét tartották megalapozottnak a magyar hatóságok.
***
A lap másik tudósításában Maximilian Steinbeis a Ruhr-vidék városainak kiürülésével és ennek következtében lepusztulásával foglalkozik. A beszámoló szerint 2020-ig a régió lakossága tizedével csökken, a legnagyobb apadást a számítások szerint, 16,3 százalékkal Hagennek kell feldolgoznia.
Der Spiegel
A baloldali magazin arról tudósít, hogy a német költségvetés 2005-ig 375 millió euróra számíthat az egykori NDK vagyonából. Az elmúlt héten az osztrák Schoeller Bank már közel 150 millió eurót utalt át Berlinnek a bécsi legfelsőbb bíróság döntését követően. Egy svájci számlán a német hatóságok zároltatták az egykori NDK állampártja tulajdonában lévő cégnek, a Novumnak további 225 millió euróját. Szakértői becslések szerint még minimum félmillió euró található az egykori NDK vagyonból liechtensteini, luxemburgi, magyar, osztrák és svájci bankszámlákon.
Phoenix
A német közszolgálati televízió dokumentációs csatornáján, Günter B. Ginzel portréfilmet készített a kölni érsekről, Joachim Meisner bíborosról. A kölni egyházmegye jelentőségét jól mutatja, hogy az közel 50 000 munkatársával Északrajna-Vesztfália tartomány második legnagyobb munkaadója. A beszélgetés részletesen foglalkozott a bíboros 2003. október 24-én a Konrad Adenauer és Hanns Seidel alapítványok felkérésére mondott, az európai értékválságot boncolgató budapesti beszédével. Meisner előadását követően több, magát találva érző szervezet, közte a Kölni Leszbikusok és Homoszexuálisok Gyűlése uszítás miatt feljelentést tett a bíboros ellen. Az egyik fő vádpontot a következő mondat képezte „Képes az európai ember saját erejéből mindezen mérgeket kivetni magából…” Ahol a kivetni, kiizzadni kifejezés (ausschwitzen) használatával a feljelentők szerint az érsek kimerítette az Auschwitz-tagadás tényállását. 2004. február 3-án az ügyészség alapos indok hiányában elutasította a vádemelést.
Halálos karambol szenteste, teljesen útzár az érintett szakaszon















Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!