– Tavaly decemberben figyeltünk fel gyanúsnak tűnő ügyletekre, vagyis arra, hogy sok hitelesített, formailag tökéletes meghatalmazói dokumentummal és kifizetési nyilatkozattal valami nincs rendben – mondta a lap érdeklődésére Juhász Zoltán, a Központi Kárrendezési Iroda (KKI) főigazgatója.
Szavaiból kiderült: a külföldön élő jogosulti körnél jelentkezik a probléma, pontosabban a hozzájuk kapcsolódó – általában magyarországi magánszemély, illetve ügyvéd – meghatalmazottaknál. Ezért a KKI tavasszal úgy döntött, a kifizetés előtt levélben keresi meg mindazokat, akiknek nevében meghatalmazott járt el, és akik a kifizetési nyilatkozat szerint nem a saját számlájukra kérték a kárpótlási összeg folyósítását.
Rendszerint kétféle változata van a „történetnek”: az illető jogosult vagy meghalt a nyilatkozatán szereplő dátum előtt, vagy él ugyan, de mégsem volt ott a kifizetési nyilatkozat saját országában történő hitelesítésekor. Úgy látszik, nem ritka, hogy a kinti ország közjegyzőjével való összejátszás tette lehetővé az „álmeghatalmazotti csalást”. A kérdésre – miszerint mennyire hasonlítanak az esetek a Magyar Nemzet által 2001-ben feltárt, New York-i Leslie Gross vállalkozó esetéhez, aki hamis iratokkal százmilliókat vett fel ugyaneme kárpótlások kapcsán – a KKI főigazgatója úgy felelt, van hasonlóság ezek között, bár a 30 ezer forintos kompenzálások idején még más volt a kifizetések technikája.
Ide kapcsolódik az MTI ama híre is, hogy Győr-Moson-Sopron megyében több személy ellen folyik nyomozás annak megalapozott gyanújával, hogy jogosulatlanul vettek föl romakárpótlási pénzt az Osztrák Megbékélési Alaptól. Körözést, nemzetközi elfogatóparancsot is kiadtak; egy gyanúsított előzetes letartóztatásban van.
Napi balfék: Bud Spencer tanácsai a diszkójampinak