A külföldi cégket nem érdekli a magyar kutatás-fejlesztés

Az Economist Intelligence Unit (EIU) felmérésében megkérdezett több mint száz vállalat közül mindössze kettő nyilatkozott úgy, hogy a következő években a külföldi célpontok közül Magyarországon kívánja kutatás-fejlesztési beruházásai nagy részét végrehajtani.

MNO
2004. 09. 16. 11:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bulgáriát, Romániát vagy éppen Ukrajnát ugyanennyien tartják vonzónak, míg Szlovákiát, Lengyelországot és Csehországot jóval többen jelölték meg. Térségi szinten tehát jócskán átlag alatti a hazai K+F környezet vonzereje, bár Magyarország így is olyan fejlett országokkal került egy szintre, mint például Hollandia vagy Svájc. A megkérdezett cégek túlnyomó többsége Kínába, az Egyesült Államokba vagy Indiába kíván jelentős K+F tevékenységet kitelepíteni.

A munkaerőköltségek, a helyi infrastruktúra színvonala és az adószabályok, kedvezmények mind szerepet játszanak az ilyen döntésekben, ám a legfontosabb vonzerő az adott országban rendelkezésre álló szakembergárda létszáma és képzettsége. Az EIU szerint megfigyelhető, hogy egyre több nagyvállalat telepíti a szakemberekben gazdag országokba K+F tevékenységét ahelyett, hogy megpróbálná meglévő központjaiba vonzani a külföldi tehetségeket. Nagy szerepet játszik a helyi piac mérete is, hiszen a nagyobb országokban a termékeknek és szolgáltatásoknak a helyi igényekhez igazítása is indokolttá tehet egy jelentős kutatási létesítményt – olvasható a vg.hu-n.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.