Szerbiai és montenegrói látogatását Mádl Ferenc magyar államfő a Vajdaságban folytatja. A magyarok lakta vidéken az elnököt az utóbbi időben elszaporodott, és a két ország viszonyát megterhelő, magyarellenes atrocitások ügye érdekli. Ezzel kapcsolatban az egyik vajdasági magyar párt képviselője nyilatkozott a belgrádi sajtónak.
A vajdasági magyar vezetők Kostunica miniszterelnök ígéretére hivatkozva az incidensek kivizsgálása céljából vegyesbizottság létrehozását szorgalmazzák. Emellett pedig multietnikus rendőrség megteremtését követelik, amelyben az itt élő magyarok lélekszámuknak megfelelő módon volnának képviselve. A rendőröknek 16 százaléka lenne magyar.
A magyar államfő szerbiai látogatásának egyébként kitapintható eredménye is van, miután szerdán reggel fenyegető falfirkák jelentek meg egy szabadkai magyar család házán, a helyi rendőrség első alkalommal korrekt módon intézkedett. A helyszínelés után közleményt adtak ki, amelyben egyértelműen megemlítik, hogy soviniszta, a magyar nemzetiséget sértő feliratról van szó. A rendőrségi közlemény szerint ez ügyben nagy erőkkel folyik a nyomozás. Mádl Ferenc köztársasági elnök egyébként szerda este a magyar nemzeti tanács vezetőivel vitatta meg a délvidéki magyarokat érintő legfontosabb kérdéseket. Csütörtökön reggel pedig magyar egyházi vezetőkkel találkozott és a szabadkai városházát is felkereste.
A magyar politika sikereként könyvelhető el, mégpedig pártállásra való tekintet nélkül, hogy az Európai Parlament hajlandó határozatban foglalkozni, majd intézkedni is a vajdasági magyarok elleni fellépések ügyében. A határozatokról már folytak egyeztetések, csütörtök délután pedig szavaznak róla az európai küldöttek. Szinte biztosra vehető, hogy az Európai Parlament délutáni plenáris ülésén jóváhagyja a Vajdasággal kapcsolatos határozattervezetet, amely egyebek között a testület tényfeltáró delegációjának azonnali helyszíni vizsgálatát szorgalmazza. A testület három legnagyobb frakciója támogatja a szövegtervezetet, amely így a szavazás során garantáltan többséget kap.
Valamennyi magyar képviselőcsoport keményen lobbizott azért, hogy e határozattervezet megszülethessen. A szöveg kiemeli, hogy a szerb hatóságok szemet hunytak az etnikai indíttatású incidensek fölött, ezeket egyszerűen vandalizmusnak próbálták feltüntetni és az esetek kivizsgálása eddig elmaradt. A szövegtervezet ugyanakkor utal arra is, hogy a belgrádi hatóságok már tettek bizonyos lépéseket a helyzet javítására. A parlamenti határozattervezet az Európai Bizottságot és a miniszteri tanácsot felszólítja, hogy ezügyben vessék latba az unió politikai és pénzügyi súlyát.
A hét elején az uniós külügyminiszterek is úgy döntöttek, hogy jelentést kérnek belgrádi képviselőiktől a vajdasági helyzetről – hangzott el a Magyar Rádióban.

Három ember meghalt az M1-es autópályán történt balesetben