A központ úgynevezett Sirene-i irodaként működik majd, amelynek a kiegészítő információk cseréjében lesz szerepe. Ha egy másik tagállam bővebb információkat kér egy a SIS-ben szereplő személyről, a központ feladata lesz ennek átadása – mondta Szabó Zsigmond, a Nebek igazgatója.
Mint ismert, a csatlakozás után törvényileg könnyebbé vált a bűnüldöző szervek számára a személyes adatok átadása az EU-n belül. A schengeni végrehajtási egyezményben foglalt bűnüldözési módokat Magyarország bilaterális alapon már alkalmazhatja. Ilyenek többek között a közös nyomozócsoport felállítása, a határon átnyúló megfigyelés és a forró nyomon üldözés. Ausztriával már kötött hazánk hasonló egyezményt, Szlovákiával és Szlovéniával folynak a tárgyalások.
A Nebekben vannak határőr- és vámtisztek is. Az EU-n belül az Europol nyújt segítséget a több ország területét is érintő szervezett bűnözés elleni küzdelemben. Mivel az Europol tagja csak uniós tagállam lehet, Magyarország csak a csatlakozást követően, szeptember 1-jén vált teljes jogú taggá. Az Europol-tagság annyi változást hozott hazánk számára, hogy szavazati joggal rendelkezik a szervezetben, illetve, hogy jövőre már hozzá kell járulni annak költségvetéséhez.
Az Europol hatásköre
- kábítószer-kereskedelem
- embercsempészet
- terrorizmus
- tiltott gépjármű-kereskedelem
- emberkereskedelem
- pénzhamisítás
- pénzmosás
Forrás: Világgazdaság