Draskovics Tibor pénzügyminiszter tegnapi bejelentésére reagálva Erdei Tamás, a Magyar Bankszövetség elnöke kijelentette: diszkriminatívnak tartják a pénzügyi intézmények társasági adójának 24 százalékra emelését, ami sérti a versenysemlegeség elvét és a pénzügyi befektetők érdekeit. Az elnök közölte: a pénzügyi intézmények társasági adójának megemeléséről a bankszövetség nem tárgyalt a pénzügyi tárcával – ez természetes is –, viszont a kamatadóról történtek előzetes egyeztetések. Bár ezeken a megbeszéléseken nem támogatták a kamatadó mostani bevezetését – tette hozzá az elnök –, a nyereségadó megemelésének ismeretében annál sokkal jobb és igazságosabb megoldásnak tartanánk.
Erdei Tamás szerint a nyereségadó megemelése önmagában 8-10 százalékkal mérsékli a bankok nyereségességét. A lépés természetesen kényszerhelyzet elé állítja a bankokat, hiszen nem marad más megoldás a betéti kamatok csökkentése a hitelkamatok emelésével párhuzamosan – nyomatékosította az elnök. Az általunk megkeresett hitelintézetek – konkrét jogszabály hiányában – egyelőre nem kívánták kommentálni az adóemelést. A lapunknak nyilatkozó banki szakértők szerint ugyanakkor valószínűsíthető, hogy a hitelintézetek és egyéb szolgáltatók az ügyfelek zsebén keresztül próbálják majd csökkenteni némiképp veszteségeiket.
A pénzügyi intézmények jövő évi társaságiadó-kulcsának emelése mintegy 10 százalékkal mérsékelheti a tőzsdén jegyzett bankok nyereségét 2005-ben – közölte Pletser Tamás, az Erste elemzője. Az OTP egy részvényre jutó nyeresége (EPS) ennek megfelelően jövőre 447 helyett 436 forint, 2006-ban pedig 507 helyett 464 forint lesz az Erste első becslése alapján. Az FHB EPS-e jövőre 1080 forintról 977-re, 2006-ban pedig 1189 forintról 1075-re csökkenhet.
A két banki részvény árfolyama közvetlenül a hír felröppenését követően zuhanni kezdett. A kereskedés végén az OTP-részvény 5,95, az FHB pedig 7,37 százalékkal ért kevesebbet előző napi záróértékénél. Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint a mélyrepülés nem tart sokáig, a nagyobb, intézményi befektetők ugyanis tegnap jórészt már beárazták a tervezett jogszabály-módosítás kedvezőtlen hatásait. Szintén nem tart a tegnapinál nagyobb árfolyamesést indokoltnak Török Bálint, a Buda-Cash elemzője. Véleménye szerint az elemzők által meghatározott célárfolyam 8-10 százalékkal lehet kisebb az eddiginél nagyobb adóteher miatt, ennyit pedig már gyengültek a részvények a bejelentéstől is.
Az FHB és az OTP kurzusa egy ideig ugyan nyomott lehet, a harmadik negyedéves gyorsjelentések előtt azonban ismét felszökhet az ár – véli Suppan. Török Bálint szerint középtávon szintén a papírok drágulására lehet számítani, célárfolyamaik ugyanis magasabbak, mint a mostani kurzus.
Forrás: Világgazdaság

Hősies összefogás mentett életet Komáromban