A kaposvári polgármester elmondta: a közelmúltban a hét országos önkormányzati szövetség a fizetésemelés kapcsán közös levelet írt a miniszterelnöknek, ám a válasz számukra kedvezőtlen volt.
A nézetkülönbség oka, hogy a közalkalmazottak idei évre kilátásba helyezett, hat százalékos fizetésemelésének csupán egy százalékát – mintegy hat és fél milliárd forintot – biztosítanák költségvetési forrásokból, míg a fennmaradó öt százalékot, vagyis harmincmilliárdot meghaladó összeget a helyhatóságoknak kellene előteremteniük.
Ennek viszont az volna a következménye, hogy a kormány a bérnövekményből nagyobb szja-bevételre tenne szert, mint amenynyit maga erre a célra szán, ami Szita Károly szerint elfogadhatatlan, ráadásul alkotmánysértő is, mert az állam által vállalt kötelezettség terheit az önkormányzatokkal fizettetnék meg.
Szita az új kormány megalakulása után a pénzügyminiszterrel is tárgyalni szándékozik, mert a szövetség sérelmesnek tartja, hogy ez évtől az önkormányzatoknak az állami támogatással megvalósuló fejlesztéseik után is meg kell fizetniük az áfát. Ez azt jelenti – hangsúlyozta a polgármester -, hogy mostantól 25 százalékkal kevesebb pénzt fordíthatnak például a szennyvízhálózat kiépítésére, miközben ezen a területen jelentős elmaradásokat kell még felszámolni.
Az áfatörvény módosítása egyébként a szövetség szakértői szerint ellentétes az EU Tanácsának az általános forgalmi adóról szóló közösségi irányelvével is, ezért ha az egyeztetések nem vezetnek eredményre, az Európai Bizottsághoz fordulnak jogorvoslatért. Ha nem módosítják a jogszabályt, a döntés Szita szerint az Európai Bíróságra vár.

„Másképp kellett volna” – újabb résztvevő kritizálta Magyar Péter meghívását a Női Sikernapra