A hírt mindenesetre az OTP és az FHB árfolyama is erősen megérezte, az OTP tegnap napon belül több mint 9 százalékot, vagyis 400 forintot esett, a bankpapír 4160 forinton, keddi árához képest 5,9 százalékos mínuszban hagyta el a parkettet. Az FHB 9600 forintos éves csúcsárfolyamról esett 7,4 százalékkal, 8800 forintra.
Az adóemelés mindazonáltal nagyobb hatással lesz az FHB és az IEB eredményére, mint az OTP-ére – véli Miró József, a Cashline elemzője. Ennek az az oka, hogy az OTP néhány leányvállalatának nyereségét nem érinti az új adókulcs. Ezek közül a legnagyobb jelentősége a bolgár DSK-nak van, ez a bank adja az OTP nyereségének mintegy 10 százalékát. Így míg az FHB-nél és az IEB-nél körülbelül 9,5 százalékkal csökken majd a nettó eredmény, az OTP esetében a csökkenés 8,5 százalék körül alakulhat majd. Amennyivel csökken a nettó eredmény, annyival csökken a részvényenkénti eredmény, és annyival árazódnak le a részvények is, így az elemzők az OTP-től és az FHB-tól is a bejelentés hatására körülbelül 10 százalékos árfolyamesést várnak.
A rendszerváltozás utáni magyar adózástörténetben példa nélküli – egyetlen ágazatot sújtó – extraelvonással egyesek szerint az OTP még mindig jobban járt, mintha a kormány bevezette volna a kamatadót. A bank az év végére 5000 milliárd forintot közelítő teljes magyar betétállomány valamivel több, mint 40 százalékát kezeli, ugyanakkor a magyar bankszektor tavalyi nyereségéből 30-35 százalékkal részesedik, így az elvonás is piaci súlyánál valamivel kisebb mértékben érinti.
Az OTP Bank 2005-ös hazai adózás előtti eredményét megfigyelők óvatos becsléssel is legalább 160 milliárd forintra teszik (az OTP-csoport egy része nem pénzügyi vállalkozás, a DSK Bulgáriában 23 százalékkal adózik, az OTP Slovakia jövőre még az áthozott veszteségét dolgozza le). Így a 8 százalékos extraadó – durva becsléssel – 10,4 milliárd forint profitkiesés, ami a teljes mérlegfőösszegre (3500 milliárd forint) vetítve 0,25–0,3 százalékot jelent. Mivel jövőre az OTP elemzői – mint korábban kiderült – mintegy 300 bázispontos kamatcsökkentésre számítanak, valószínűleg bőven meg lesz a módjuk a kamatcsökkentés tizedére sem rúgó adótöbblet hatásának kivédésére. A Napi Gazdaság az OTP-hez közel álló forrásból úgy értesült, hogy a bank bár nem tervezi a 10 milliárd közvetlen ügyfelekre hárítását, de számít arra, hogy a magyar bankok kamatmarzsa általában tágulni fog.
Az idei év negyede azonban még hátra van, és nyilván minden adózó bank elgondolkozik azon, mit lehet a látens nyereségéből még az idén könyveibe írni. Erre a saját részvények tőzsdei átkötése kiváló lehetőséget nyújtana, még ha ez az IAS szerinti konszolidált – tehát a befektetőket a leginkább érdeklő – számokat kismértékben (az előrehozott adófizetés révén) negatívan is érinti.
A 8 százalékos pótadó jövőre – egyes megfigyelők szerint – még vonzóbbá teheti az OTP számára a külföldi akvizíciót, hiszen a goodwill-amortizáció (amely a DSK-vétel óta amúgy is jelentős) úgy apaszthatja az adóalapot, hogy a cash megmarad. Összességében – bár az adó fékezi jövőre az OTP eredménynövekedését – nem valószínű, hogy ha a befektetők már megemésztik a hírt, jelentősen leértékelnék magukban az OTP papírját.

Hősies összefogás mentett életet Komáromban