A bankok a KPMG tanácsadó cég nemzetközi felmérése szerint világszerte egyre többet költenek a pénzmosás kivédésére szolgáló rendszerekre és eljárásokra. A pénzintézetek ezen a téren a tranzakciók következetes ellenőrzését és a munkatársak képzését tekintik a beruházások fő területeinek – adta hírül a Napi Gazdaság.
A felmérésben 41 ország 209 pénzintézete vett részt, köztük a világ vezető bankjai és jelentősebb helyi bankok. A válaszadók 83 százaléka az elmúlt három évben jelentősen (átlagosan 61 százalékkal) többet költött a pénzmosás elleni fellépésre. Többségük azt várja, hogy a következő évben további 40 százalékkal nőnek majd ezek a kiadások. A növekvő költségek elsősorban a pénzügyi ügyletek monitorozásából adódnak.
A gyanús ügyletek kiszűrése érdekében a bankok több mint 40 százaléka már külső fejlesztésű szoftvert használ. A felmérésből kiderül az is, hogy a megkérdezett bankok csaknem kétharmada nagyobb alapossággal jár el az ügyfeleivel szemben, különösen új ügyfelek felvételekor, illetve a számlamozgások ellenőrzésekor.
Több mint 80 százalékuk – az új ügyfél kockázati profiljához mérten – ügyfelenként változó mennyiségű információt kér a számlák megnyitásához. A megkérdezettek kétharmada jelezte, hogy a jobb ellenőrző és jelentési rendszereknek köszönhetően az elmúlt három évben egyre több gyanús ügyletet jelentettek a hatóságoknak.
A jelenlegi becslések szerint drog- és fegyverkereskedők és más bűnözők világszerte évente 500-1000 milliárd dollárt mosnak tisztára. Elsősorban a bankok éberségén múlik, hogy a pénzmosási tranzakciókat megelőzzék, illetve időben észrevegyék és jelentsék.
Forrás: Napi Gazdaság

Karcagi motorbaleset: megszólalt az énekesnő, aki vétlennek hiszi magát a fiatal motoros halálában