FAZ: a mágnás ugrása a hatalomba

A vállalkozó Gyurcsány nem mindig átlátható üzletei már eddig is gyakran nyújtottak az ellenzéknek támadási felületet. Orbán a szocialisták szemére veti, hogy „a bankárgondolkodás, s ezzel a pénz győzött a baloldal felett” – írja a Frankfurter Allgemeine Zeitung. A konzervatív napilap bécsi tudósítója Reinhard Olt A mágnás ugrása a hatalomba címmel foglalkozik a Gyurcsány- jelenséggel.

2004. 09. 16. 5:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Olt szerint valójában az MSZP-ben is Orbán Viktor írja a forgatókönyvet, hiszen az egykori kormányfő a Fidesszel az MSZP 2002-es győzelme óta a szocialisták félelmetes ellenfele.

A hasonlóságot Gyurcsány és Orbán között nem lehet nem észrevenni: ugyanahhoz a generációhoz tartoznak, mindketten vidékről jöttek, és szegény családból származnak. Mindketten KISZ funkcionáriusok voltak. Mindkettő sportol, tud bánni a szavakkal és becsvágyó. Politikai vonzerővel rendelkeznek, és azzal a valamivel, amit karizmának neveznek. Amit Orbán akar, azzal mindenki tisztában van. Léte minden szövedékével a hatalomba való visszatérésén dolgozik, Magyarországra az általa formált néppárt, a Fidesz öntudatos nemzeti konzervativizmusának időtálló pecsétjét kívánja rányomni.

Gyurcsány politikai terveit egyelőre még nem mutatta be. A rendkívüli pártkongresszuson lelkendező küldöttek is legfeljebb homályosan ismerték céljait. A közgazdászok attól tartanak, hogy lazítani fog a kormány takarékossági politikáján. A vállalkozó ugyanakkor tudja, hogy az állami kiadások növelése és az euró bevezetésének elhalasztása elkergeti a befektetőket. Mivel a tőke illékonyságát ismeri, Gyurcsány kijelentette, hogy ki fog tartanai az eddigi takarékossági politika mellett.

A vállalkozó Gyurcsány nem mindig átlátható üzletei már eddig is gyakran nyújtottak az ellenzéknek támadási felületet. Orbán a szocialisták szemére veti, hogy „a bankárgondolkodás, s ezzel a pénz győzött a baloldal felett”. Megvizsgálják vállalkozói pályafutását, és megkérdőjelezik politikai legitimitását. Itt valaki olyat választottak miniszterelnök-jelöltnek, aki képviselői mandátummal nem rendelkezik, vagy valaha vállalta volna a megmérettetést a nép előtt. Ezzel világos a legnagyobb ellenzéki párt csapásiránya: előre hozni a 2006-os választásokat.

Nem jelentéktelenek a családi kötelékek sem. Dobrev Klára, Gyurcsány harmadik felesége nemcsak Medgyessy irodavezetője volt, de az 1994-ben elhunyt Apró Antal unokája, aki Kádár János egyik legszorosabb bizalmasaként, több mint három évtizeden át uralta az országot. Apró tagja volt a központi bizottságnak és párt politikai bizottságának, s évtizedeken keresztül a parlament elnöke volt. Apró lánya, Piroska, Klára anyja, Horn Gyula kabinetvezetőjeként szerepelt, majd államtitkárként a Magyar Hitelbank felügyelőbizottságát vezette. E tisztségekben egyengette vejének a gazdasági és politikai hatalmasságok közé történő felemelkedését – írja a FAZ.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.