A felvidéki mezőváros tájegységgel bővül a szentendrei skanzen. Ezt a kivitelező Harcon Rt. 2006-ig, 741 millió forintért építi fel. – Az elbírálásnál elsősorban az ajánlati árat, valamint a késedelmi és meghiúsulási kötbért, valamint a jóteljesítési és a jótállási bankgaranciát vette figyelembe a múzeum – mondta Szűcs Lajos, a Szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum főmérnöke.
A cég már szeptember elején elkezdte a munkákat; feladata 9 porta, lakóépületek, pincék, dézsmaház, kőfalak építése összesen 2185 négyzetméteren. A befejezési határidő 2006. január 31. A skanzen korabeli, a Felvidékről származó berendezési és használati tárgyakkal rendezi majd be az épületeket, így az átadás 2006 áprilisára várható.
A múzeum évente mintegy 500 millió forintos költségvetésből gazdálkodik – tájékoztatott Cseri Miklós főigazgató. Az új, több mint hétszázmillió forintos fejlesztést a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma finanszírozza. A Harcon 2004–2006 között évente az elnyert összeg harmadát költheti el.
A skanzen célja a tervezett kilenc tájcsoport múzeumi változatának elkészítésével Magyarország XVIII–XIX. századi építészeti hagyományának történeti örökségként való megőrzése. A különböző tájegységek (Felső-Tisza-vidék, Felföldi mezőváros, Észak-Magyarország, Közép-Tisza-vidék, Alföld, Dél-Dunántúl, Balaton-felvidék, Nyugat-Dunántúl, Kisalföld) a történetileg kialakult lakóháztípusokat és jellegzetes melléképületeiket reprezentálják. Az első, Felső-Tisza-vidéki tájegység kicsinyített változata 1974 óta áll. Jelenleg a kilenc tájegységből öt működik, egy építés alatt van.
Forrás: Napi Gazdaság

Mutatjuk a Nyíregyházi Állatpark saját szuperhősét – videó