Le Figaro
Túszdráma: Franciaország mozgósította az arab világot – továbbra is bizonytalan a túszul ejtett két francia újságíró sorsa. A Le Figaro az ügy tegnapi fejleményeit foglalja össze. Tegnap egymásnak ellentmondó információk láttak napvilágot az ultimátum lejártának idejéről, végül Amr Moussa, az Arab Liga főtitkára bejelentette: az eredetileg tegnap estig adott határidőt újabb egy nappal, tehát ma estig meghosszabbították a túszejtők. Az Al-Arabija arab tévécsatorna tegnap délután, saját, meg nem nevezett forrásokra hivatkozva, azt adta hírül, hogy a foglyok kiszabadulása „küszöbön áll”.
Ugyanakkor a muzulmán ulémák bizottsága (a legfőbb iraki szunnita vallási testület) sajnálatát fejezte ki, hogy mindeddig nem sikerült közvetlen kapcsolatba lépnie az emberrablókkal, és „félő, hogy mindez a túszok kivégzéséhez vezethet”. A Bizottság szóvivője egyúttal újra felszólította a túszejtőket a két riporter szabadon engedésére.
Tegnap első ízben szólította fel egy ismert iraki iszlamista csoport az Iraki Iszlám Hadsereget az újságírók „azonnali elengedésére”, válaszul „muzulmánok millióinak kérésére”, és figyelembe véve Franciaország iraki háborúban képviselt álláspontját. Ha nem szabadulnak ki a foglyok, az súlyos következményekkel fog járni nemcsak a franciaországi, de az egész világ muzulmánjai számára, figyelmeztette „testvéreit” az Jamaat al-Tawhid al-Islamiya nevű iszlamista csoport.
A szíriai muftitól, Ahmed Kaftaro sejktől kezdve az egyiptomi Muzulmán testvérek legfőbb vezetőjéig, Mohammad Mehdi Akefig, a palesztin Iszlám Dzsihád és Hamász szervezetein keresztül minden muzulmán mozgalom, még a legradikálisabbak is, Georges Malbrunot és Christian Chesnot szabadon engedésére szólítottak fel.
Michel Barnier francia külügyminiszter tegnap a jordániai Ammanban kiemelte: az arab országok és a muzulmánok értetlenül állnak az újságírók túszul ejtése előtt. A politikus még tegnap este visszatért Alexandriába, ahol Joschka Fischer német külügyminiszterrel és Ahmed Korei palesztin miniszterelnökkel tárgyalt. „A biztonság garanciája, hogy teljes diszkrécióban dolgozunk”, mondta Michel Barnier, hangsúlyozva: a legszorosabban együttműködnek a „bagdadi csapattal”, amelynek vezetője a külügyi tárca főtitkára, Hubert Colin de Verdière. Annyit mindenestre elmondott a francia külügyminiszter, hogy „új, eddig elzárt csatornák megnyílására van remény”. Michel Barnier ma a katari Dohában folytatta közel-keleti körútját.
Az RTL csatorna és a Le Monde szerint Philippe Rondot tábornok, a „titkos diplomácia szakértője” is Irakba utazott. A hírt a védelmi tárca sem megerősíteni, sem megcáfolni nem kívánta. A tábornok 1986-ban részt vett a libanoni túszok kiszabadításáért folytatott tárgyalásokban.
Párizsban Dalil Boubakeur, a CFCM (Muzulmán Hit Francia Tanácsa) elnöke Dominique de Villepin belügyminiszterrel és Bertrand Delanoë polgármesterrel imán vett részt a nagymecsetben – zárja összefoglalóját a Le Figaro.

Pacalpörköltből született hazai Guiness-rekord