Gyerekeken spórolna a kormány

A kormány a gyerekekkel akarja megfizettetni elhibázott gazdaságpolitikánának árát - jelentette ki sajtótájékoztatóján Pokorni Zoltán, arra a levélre reagálva, melyet Draskovics Tibor írt az önkormányzatoknak. A Fidesz alelnöke szerint a felsőoktatásban nem négy hónapra költekezik túl a kormány, hanem 2024-ig elkölt, betábláz minden rendelkezésre álló pénzt.

Ádám Kata
2004. 09. 17. 11:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A pedagógusok óraszámának differenciált emelését, az államilag finanszírozott iskolai foglalkoztatási idő csökkentését, az osztálylétszámok növelését és egyebek mellett egyes munkakörök megszűntetését javasolta Draskovics Tibor pénzügyminiszter az önkormányzatoknak küldött levelében – derült ki Pokorni Zoltán mai sajtótájékoztatóján. Mint az MTV honlapján olvasható: a Fidesz alelnöke kijelentette, Magyar Bálintnak nem szabad engednie, hogy az oktatáson spóroljanak.
– A Fidesz azt várja az oktatási minisztertől, hogy foglaljon állást e kérdésben, álljon a gyerekek, a szakma és a pedagógusok mellé – hangsúlyozta a politikus, aki Draskovics leveléből arra következtet: a kormány a gyermekeken akar spórolni, velük akarja megfizettetni elhibázott gazdaságpolitikánának árát.

Pokorni Zoltán szerint a felsőoktatási törvény is aggályos, mivel kiérleletlen és félkész. Az Orbán-kormány oktatási minisztere a Nap-kelte mai adásában beszélt erről.A Fidesz alelnöke négy – mint fogalmazott – feszültségi pontot lát: az egyik, hogy a felsőoktatás konszolidációjára fordítható összeg kevesebb a szükségesnél, a másik a felsőoktatások privatizációjára vonatkozó passzus, mely hol ki-, hol bekerült a tervezetbe, a harmadik, hogy „az SZDSZ-es oktatási miniszter megpróbált – hol sikerrel, hol sikertelenül – számos olyan egyéni mániát bekényszeríteni a törvénybe, ami nem fakad szorosan a bolognai folyamatból, ilyen például (…) az egyetemek élére kinevezendő, az autonómiát súlyosan sértő igazgatótanácsok, a miniszter által fölkért igazgatótanácsok ráültetése” – mondta a politikus, hozzátéve: az oktatók kivétele a felsőoktatási törvényből szintén nem a bolognai folyamatból fakad.

– És van egy negyedik pont: az a túlbuzgóság, hogy pápább akar lenni a pápánál, egy csapásra, 2005-2006 fordulójára ki akarja építeni a lineális (angolszász mintájú) rendszert, miközben Európában tudomásul vették, hogy egy szervesebb, organikusabb, lassabb fejlesztéssel egymás mellett élhetnek a régi szakrendszerek és az újak – vélekedett Pokorni Zoltán, aki szerint ártalmas, ha valaki egycsapásra, erőnek erejével akar egy tiszta rendszert létrehozni. Láthatóan számos országban lassabb fejlesztést látnak reálisnak.
– Ide importálni a tengerentúlról az angolszász képzési rendszert egy az egyben nem lehet. Ki lehet fejleszteni egy ehhez illeszkedőt, de importálni, átvenni, kész receptként honosítani ártalmas dolog – vélekedett a volt miniszter.

Pokorni Zoltán szót ejtett az úgynevezett PPP (a magántőke bevonása a fejlesztésekbe) programról is. Mint hangsúlyozta: nincs olyan magyar felsőoktatási intézmény, amely ne küszködne ma filléres gondokkal, a költségvetésben pedig nincs pénz a felsőoktatási beruházásokra. Az pedig, hogy a főiskolák, egyetemek a magántőke bevonásával vegyenek fel hitelt, azzal a következménnyel jár, hogy az ebből a pénzből épült kollégiumok éves szinten 6-8 százalékkal kerülnének többe, húsz éves kifutásban pedig majdnem majdnem a kétszeresébe, mintha költségvetési forrásból építenék. – A legolcsóbban az Államadósságkezelő Központ, a magyar költségvetés szerez forrást a pénzpiacról. Ennél drágábban jut hozzá egy magánbefektető, aki ráépíti a maga hasznát, a maga kamatát, és ezt kell hogy kifizesse majd az egyetem – mondta a fideszes politikus.

– Nem négy hónapra költekezik túl a Medgyessy-kormány, hanem 2024-ig elkölt, betábláz minden rendelkezésre álló pénzt. Az épületek átadásának, a szalag átvágásnak, a mosolygásnak fáradságos munkáját magára vállalja a Medgyessy- vagy Gyurcsány-kabinet, a számlát azonban fizesse ki az utána következő öt kormány – folytatta Pokorni Zoltán. – Mi a különbség? Az, hogy a kormány nyíltan vesz fel hitelt államadósság formájában, s olcsóbban, ellenőzíhetőbben, nem pedig pénzügyi ügyeskedésre módot adva költi el, ahelyett, hogy titkoltan, rejtett államadósság-növelő módon PPP programnak maszkírozza, ami azzal a kockázattal is jár, hogy a fillérekkel küszködő egyetemeknek milliárdos kötelezettséget kell vállalniuk, hogy húsz éven keresztül térítik a hitelt – de miből? – tette fel a kérdést a fideszes politikus.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.