Gyurcsány az egyenlő elosztás mellett

A floridai választók akadályozásától és egyéb manipulációktól tartva az EBESZ megfigyelőket küld az amerikai elnökválasztásra – Az Egyesült Államok nem demokrácia már, rossz irányba halad –vélekedik egy dokumentumfilm-rendező – A Der Standard Gyurcsány Ferenc kormányalakítási megbízásával foglalkozik.

2004. 09. 28. 6:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Standard (derstandard.at)

Az osztrák baloldali liberális napilap rövid összefoglalóban tudatja, hogy a köztársasági elnök Gyurcsány Ferencet bízta meg a kormányalakítással. Az eddig sportminiszter Gyurcsány Ferenc (ejtsd: Djurtschahnj) hétfőn kormányalakítási megbízást kapott. A nyilvánosságra hozott kormányprogram-tervezet a jólét egyenlőbb elosztását nevezte a legfontosabb célnak. Magyarországnak a lehető leggyorsabban el kell érnie a fejlett országok életszínvonalát és 2010-ben kell bevezetni az eurót.

Gyurcsány ígértet tett arra, hogy fellép a roma gyerekek iskolai diszkriminációja ellen. Eddig többször nehezményezték, hogy roma gyerekeket állítólagos tanulási nehézségeik miatt rendszeresen különválasztották a magyar iskolatársaiktól és külön oktatásban részesítették. A volt sportminiszter javítani kívánja a lakosság idegennyelv-ismeretét is, ami jóval az uniós átlag alatt található.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilap Csalástól tartanak Floridában címmel tudósít az EBESZ szokatlan kezdeményezéséről, amely szerint a szervezet az amerikai elnökválasztásra megfigyelőket fog küldeni. Erre úgy tűnik, megvan minden oka, hiszen hétfőn az egykori demokrata elnök, Jimmy Carter óvott a floridai választási csalás és káosz lehetőségétől. Ebben az államban Bush testvére, Jeb a kormányzó, akinek aktív támogatásával manipulálták a jelenlegi elnök javára a 2000-es választások eredményét, hangzik ismételten a vád.

A héten a nyolcvanadik életévét betöltő demokrata politikus a következőkkel indokolta, hogy a „Carter Center”, amelyik immár több mint 50 választásra küldött megfigyelőket, miért nem küld Floridába is néhányat: az államban a tisztességes választások legalapvetőbb feltételei is hiányoznak. Nem létezik többek között egy független választási bizottság, egységes választási rendszer, amelyik minden polgár számára egyformán garantálja a szavazata leadásának jogát. Carter szerint: „nyugtalanító, hogy a 2000-es problémák megismétlődése valószínű.”

Carter határozottan megtámadta Jeb Busht, aki a 2000-es választási káoszt követően megakadályozta a szükséges reformokat és „egyetlen lépést sem tett azért, hogy korrigálja az igazságos és egyenlő elbánás elvétől történt eltéréseket ”.
Most is ügyetlen kísérlet történt, hogy 22 ezer afro-amerikait töröljenek a választójoggal rendelkezők listájáról, mivel a tapasztalatok szerint többségük a demokrata jelölteket támogatja. Az egyetlen kiutat Carter a minél nagyobb nyilvánosságban látja.

Ezt a figyelmet biztosíthatja az EBESZ, mely hagyományosan olyan országokba küld választási megfigyelőket, mint Fehéroroszország, Csecsenföld, Kazahsztán, vagy egyes latin-amerikai országok.
Négy évvel ezelőtt Katherine Harris igazságügyminiszter-asszony egy személyben töltötte be a floridai Bush-Cheney választási bizottság elnökségét. Azóta számtalan legenda kering a választók akadályozásáról és egyéb manipulációról.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív napilap Az ország képtelen Vietnamtól megszabadulni címmel készített interjút Errol Morris-szal, aki a XX. századi amerikai politikatörténet szimbolikus figurájáról, az egykori hadügyminiszterről, Robert McNamaráról a Háború köde címmel forgatott dokumentumfilmet.

Welt: A Japán elleni légiháború kapcsán, melyet részben ő szervezett, felmerül a kérdés, hogy bármi igazolhatja 100 ezer japán egy éjszaka alatt történő elpusztítását?

Morris: Vegyük a gyújtóbombák szigetországi bevetését. Mi ezt teljesen elfelejtettük. Pontosan ezért tartom a filmben ezt a részt rendkívül izgalmasnak. McNamara idézi Curtis LeMay-t, a légierő főparancsnokát: Ha veszítettünk volna, akkor háborús bűnösökként bennünket állítottak volna bíróság elé.” Tiszta őrület: azt mondják nekünk, hogy az atombomba bevetése szükséges volt, hogy borzalmas pusztító erejével térdre kényszerítse a japánokat. Valójában LeMay Japánt a gyújtóbombáival már elpusztította. Azért kérte, hogy állítsák le a hagyományos légicsapásokat a japán városok ellen, különben fennállt a veszélye, hogy egyetlen település sem marad, ahová ledobhatják az atombombát.

Welt: Japán bombázása Önt érzelmileg is felkavarta. McNamara azonban részt vett a Németország elleni légitámadások tervezésében. Lát Ön különbséget?

Morris: Igen. Amennyiben ön Drezda és Hamburg elpusztítására gondol. Azzal túlléptek egy határt. 1945 volt a vízválasztó. Akkor már nem arról szólt a háború, hogy katonákat pusztítsanak el, hanem minél több civilt öljenek meg, ők váltak a legfontosabb célponttá. S ezt akkor már világosan megfogalmazták. Az atombombának nincs katonai célja, a gyújtóbombák okozta tűzviharnak szintén. Európában a britek voltak a németekkel szembeni megtorlás a hajtóereje. A V1-esek és V-2-esek London elleni támadására válaszoltak, s így álltak bosszút a német civil lakosságon. (A gyújtóbombákkal végrehajtott Hamburg elleni támadás 1943. nyarán történt, egy évvel a V-1 első bevetése előtt, így aligha lehetett az „válasz” – a szerk.). McNamaraék teremtették meg a generációm rémálmait. Nem vagyunk optimisták, nem bízunk a kormányban, a bürokrácia maga a horror, erről szól ez a film. Az Egyesült Államok nem demokrácia már, rossz irányba halad. Olyan, mint 1933, csak éppen az Egyesült Államokban. Irak még nem Vietnam, de a képességünk önmagunk becsapására, mindkét esetben igen hasonló. Vietnamban is azt hittük, hogy az igaz ügyért harcolunk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.