Hollóházi Porcelángyár: értékesítés vagyonbecslés nélkül

Bár a privatizálható vagyon túlnyomó része már vevőre talált, a bevételek mielőbbi növelése céljából gőzerővel folytatódik a megmaradt állami vállalatok kiárusítása. A Hollóházi Porcelángyár esetében úgy látszik, már a felértékelésre sem jutott idő.

Magyar Nemzet
2004. 09. 04. 5:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár a Hollóházi Porcelángyár Rt. értékesítésére vonatkozó felhívást kedden közzétette az ÁPV Rt., a vállalat felértékelése még el sem kezdődött. Egyelőre nem tudni, hogy az eladásért felelős szervezet milyen szempontok alapján tudja majd elbírálni a jelentkezőket, ugyanis október 4. a pályázatok leadási határideje. Addig azonban kétséges, hogy a 400 főt foglalkoztató, országos márkabolthálózattal rendelkező gyár vagyonát fel tudják-e mérni, főleg úgy, hogy az értékelést végző céget még ki sem választották. A lap kérdésére az ÁPV Rt. közölte: a vagyonértékelést közbeszerzési eljárás útján kiválasztott szakértő végzi el, akivel hamarosan szerződést kötnek.

Arra a kérdésre, hogy a porcelángyár értékébe beszámítják-e a vállalatnak dolgozó világhírű iparművészek munkáját is, a vagyonügynökség kitérő választ adott. Indoklásuk szerint erre vonatkozóan majd a kiválasztandó vagyonértékelő cég számításai lesznek irányadók.

Az értékesítés rohamtempójára utal az is, hogy az eladási felhívás nem vonatkozik a porcelángyárban tulajdoni hányaddal rendelkező Budapest X. kerületi önkormányzatra és a dolgozói kisrészvényesekre sem. Jogi szakértők szerint így fennáll annak a veszélye, hogy az ÁPV Rt. 75 százalékos részesedésének értékesítése után a dolgozói részvények értéke csökken.

A porcelángyár értékesítése az idei év egyik legjelentősebb eladásának számítana, hiszen a 225 éves vállalat a termelőegységeken kívül 16 saját bolttal is rendelkezik, belföldi értékesítései pedig évente egymilliárd forint körüli összeget jelentenek. Növeli a vállalat értékét, hogy a 889,3 millió forint alaptőkéjű porcelángyár két év alatt összesen 349 millió forint tőkeinjekciót kapott a Magyar Fejlesztési Banktól.

Az ÁPV Rt. pályázati felhívása egyébként az országos politikai napilapok közül egyedül a kormány közeli Népszavában jelent meg. Arra a kérdésre, hogy miért csak a legalacsonyabb példányszámmal rendelkező politikai napilapban tették közzé a hirdetést, az ÁPV Rt. kommunikációs osztálya nem tudott választ adni.

Tisztázatlan a múzeum sorsa is. Egyelőre kérdéses, hogy mi lesz a Hollóházi Porcelángyárhoz tartozó, nemzetközileg is elismert múzeum sorsa, a világhírű iparművészek munkáját bemutató kollekció értékét még szintén nem becsülték fel. Mahalek István, a Hollóházi Porcelángyár Rt. vezérigazgatója elmondta: a múzeum értékét utoljára 1991-ben mérték fel, amikor állami vállalatból részvénytársasággá alakultak át. A vezérigazgató szerint már ezt az értékbecslést sem végezték el megfelelően, hiszen olyan szakértők mondtak akkor véleményt, akik nem tudták megfelelően felmérni a műtárgyvagyont. Mahalek István elismerte: a közgyűjtemény jelenlegi értékéről nem áll rendelkezésükre hiteles információ.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.