Bár a Hollóházi Porcelángyár Rt. értékesítésére vonatkozó felhívást kedden közzétette az ÁPV Rt., a vállalat felértékelése még el sem kezdődött. Egyelőre nem tudni, hogy az eladásért felelős szervezet milyen szempontok alapján tudja majd elbírálni a jelentkezőket, ugyanis október 4. a pályázatok leadási határideje. Addig azonban kétséges, hogy a 400 főt foglalkoztató, országos márkabolthálózattal rendelkező gyár vagyonát fel tudják-e mérni, főleg úgy, hogy az értékelést végző céget még ki sem választották. A lap kérdésére az ÁPV Rt. közölte: a vagyonértékelést közbeszerzési eljárás útján kiválasztott szakértő végzi el, akivel hamarosan szerződést kötnek.
Arra a kérdésre, hogy a porcelángyár értékébe beszámítják-e a vállalatnak dolgozó világhírű iparművészek munkáját is, a vagyonügynökség kitérő választ adott. Indoklásuk szerint erre vonatkozóan majd a kiválasztandó vagyonértékelő cég számításai lesznek irányadók.
Az értékesítés rohamtempójára utal az is, hogy az eladási felhívás nem vonatkozik a porcelángyárban tulajdoni hányaddal rendelkező Budapest X. kerületi önkormányzatra és a dolgozói kisrészvényesekre sem. Jogi szakértők szerint így fennáll annak a veszélye, hogy az ÁPV Rt. 75 százalékos részesedésének értékesítése után a dolgozói részvények értéke csökken.
A porcelángyár értékesítése az idei év egyik legjelentősebb eladásának számítana, hiszen a 225 éves vállalat a termelőegységeken kívül 16 saját bolttal is rendelkezik, belföldi értékesítései pedig évente egymilliárd forint körüli összeget jelentenek. Növeli a vállalat értékét, hogy a 889,3 millió forint alaptőkéjű porcelángyár két év alatt összesen 349 millió forint tőkeinjekciót kapott a Magyar Fejlesztési Banktól.
Az ÁPV Rt. pályázati felhívása egyébként az országos politikai napilapok közül egyedül a kormány közeli Népszavában jelent meg. Arra a kérdésre, hogy miért csak a legalacsonyabb példányszámmal rendelkező politikai napilapban tették közzé a hirdetést, az ÁPV Rt. kommunikációs osztálya nem tudott választ adni.
Tisztázatlan a múzeum sorsa is. Egyelőre kérdéses, hogy mi lesz a Hollóházi Porcelángyárhoz tartozó, nemzetközileg is elismert múzeum sorsa, a világhírű iparművészek munkáját bemutató kollekció értékét még szintén nem becsülték fel. Mahalek István, a Hollóházi Porcelángyár Rt. vezérigazgatója elmondta: a múzeum értékét utoljára 1991-ben mérték fel, amikor állami vállalatból részvénytársasággá alakultak át. A vezérigazgató szerint már ezt az értékbecslést sem végezték el megfelelően, hiszen olyan szakértők mondtak akkor véleményt, akik nem tudták megfelelően felmérni a műtárgyvagyont. Mahalek István elismerte: a közgyűjtemény jelenlegi értékéről nem áll rendelkezésükre hiteles információ.

Lecsapnak a kábítószer-kereskedőkre – több mint 2000 eljárás indult az elmúlt két hónapban