Kerry háborús múltja visszaüt?

Emlékezni kell arra, hogy Bush 2001. szeptember 10-én egy jövőtlen elnök volt. A merényletek adtak értelmet elnökségének, és a háború vált választási kampányának központi témájává. A demokratáknak, akik McGovern 1972-es jelöltsége óta állandóan attól az imázstól szenvednek, hogy válságos időkben túlzottan puhák, erre reagálniuk kellett – írja a Die Welt.

2004. 09. 16. 6:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali hírmagazin Veszély a polgári tábor számára címmel közöl interjút Friedrich Merz-cel, a CDU Bundestag frakció gazdasági és pénzügyi kérdésekkel foglalkozó helyettes vezetőjével.

„A több munkára, nagyobb teljesítményre, kisebb igényekre vonatkozó felhívás, valamint a megváltozott gazdasági körülményekhez idomulás szükségszerűsége valóban főként a középkorúakra vonatkozik. Elsődlegesen azok szólíttatnak meg, akik 1968-ban éppen úgy megkérdőjelezték a teljesítményre épülő társadalmat, mint minden tekintélyt – elkezdve a szülői háztól, az egyházakon keresztül egészen az állami intézményrendszerig” – véli Merz.

Arra a kérdésre, hogy Rudi Dutschke és hívei számítanak-e az állandó német válság okozóinak, így válaszol: „Nem véletlen időbeli egybeesés, hogy a közösségi költségvetések és aszociális ellátórendszerek túlzott igénybevétele velük egy időben, a hetvenes évek elején jelenik meg. Aki ma a társadalmunk egoizmusát bírálja, annak vissza kell pillantania a 35 esztendővel ezelőtt történt eseményekre. Ez a második világháború utáni generáció, amely a családot alapjaiban kérdőjelezte meg, és elhelyezte az időzített bombaként ketyegő demográfiai katasztrófát”.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív napilap Az ember meggörnyed, olyan hamisan hangzik címmel készített interjút a New Yorkban oktató történésszel, Tony Judttal. Emlékezni kell arra, hogy Bush 2001. szeptember 10-én egy jövőtlen elnök volt. A merényletek adtak értelmet elnökségének, és a háború vált választási kampányának központi témájává.

A demokratáknak, akik McGovern 1972-es jelöltsége óta állandóan attól az imázstól szenvednek, hogy válságos időkben túlzottan puhák, erre reagálniuk kellett. Kerry kiváló kihívónak tűnt. Ellentétben majd' az egész Bush-kormánnyal, kitüntetéssel szolgált Vietnamban. Ennek azonban ára van. Kerry szavahihetősége szorosan összefonódott azzal a háborúval, amire az amerikaiak szorongással emlékeznek. Még inkább bonyolította helyzetet hazatérése utáni háborúellenes aktivitása. Természetesen azt hitték a demokraták, hogy ez csodálatos: itt van egy férfi, aki keménységében, háborús múltja miatt lepipálja Busht, Cheney-t vagy Wolfowitzot. De egyúttal a demokraták balszárnyát is megnyugtatja, hiszen a háború ellenzőjévé vált.

1973-ban az amerikaiak többsége tényleg ellenezte a háborút. De hogy egy olyan férfival azonosuljanak, aki akkor háborús bűnökkel vádolta meg a bajtársait, ma, amikor amerikai katonák ismét egy erkölcsileg kétséges háborúba keveredtek és háborús bűnöket követnek el, az egészen más.

Így vált Kerry annak pontosan az ellentétévé, amit a demokraták elvártak tőle, nevezetesen a vietnami háború minden ellentmondásának villámhárítójává. Még a veteránok is felháborodnak Kerry háborúellenességén. Micsoda irónia! Itt a szuper-macsó-hazafiság, amellyel olyan férfiak dicsekednek, akik akkor mindent elkövettek, hogy kibújjanak a katonai szolgálat alól; ott egy férfi, aki hitelesen megtestesíti az amerikai katonai erények jó és rossz oldalát, az ő gúnyuk és megvetésük tárgya.

Judt bevallja, hogy igazából nem tudja, miként képes a katonai szolgálat alól kibúvó Bush a szuper-hazafiságával eredményeket elérni. Miért nem mondja senki, egy pillanat, te lógtál! Ashcroft hétszer halasztatta el a bevonulását, Cheney ötször. Honnan veszitek a bátorságot?

A vietnami háború is példázta az amerikai társadalom osztálytagozódását. Hiszen – eltekintve néhány olyantól, mint Kerry – szegényeket és iskolázatlanokat küldték Vietnamba. A privilegizáltak, a vagyonosak, akik rendelkeztek kapcsolatokkal és képzettséggel, azok megúszták. Erre, mint az egész vietnami háborúra, nem szívesen emlékeznek, miként semmire sem, ami Amerikát a meglévő osztálykülönbségekre emlékezteti.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.