MOB: Annus Adriánnak vissza kell adnia az aranyérmét!

A magyar csapat vezetése az athéni olimpián maradéktalanul eleget tett nemzetközi kötelezettségeinek, valamint a lehetőségek figyelembe vételével ellátta a versenyzők és szakvezetők érdekvédelmét – állapította meg rendkívüli elnökségi ülésén a Magyar Olimpiai Bizottság. A testület felszólította az olimpiai bajnoki címétől megfosztott kalapácsvetőt, Annus Adriánt, hogy vesse alá magát DNS-tesztnek és adja vissza aranyérmét.

Nemes Károly
2004. 09. 03. 17:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Olimpiai Bizottság elnöksége szeptember 3-án rendkívüli ülést tartott az vasárnap befejeződött athéni olimpia magyar vonatkozású doppingügyei miatt. Az ülésen megjelentek a Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium képviselői is, Mesterházy Attila politikai államtitkár, Benedek András közigazgatási államtitkár és Füleky András helyettes államtitkár. A MOB elnöksége egyhangúlag készítette el állásfoglalását, amellyel a GYISM vezetői is egyetértettek.

Az állásfoglalás:
„A Magyar Olimpiai Bizottság elnöksége annak ellenére sikeresnek ítéli a magyar csapat szereplését, hogy az összképet a két sportág öt doppingügye jelentősen lerontja. A magyar csapat vezetése maradéktalanul eleget tett nemzetközi kötelezettségeinek, valamint a lehetőségek figyelembe vételével ellátta a versenyzők és szakvezetők érdekvédelmét. A MOB elnöksége őszinte, tényfeltáró jelentésre szólította fel az érdekelt atlétikai- és súlyemelő-szövetséget. A testület megállapította, hogy a beadványok a felelősséget elhárítják, a történtek tisztázását nem segítik kellőn elő.

A MOB elnöksége nyomatékkal arra kéri a Magyar Atlétikai Szövetség vezetőit, hogy az általa kezdeményezett fegyelmi eljárást a lehető leghamarabb, de legkésőbb 30 napon belül bonyolítsa le. Szólítsa fel Annus Adriánt, hogy ugyanúgy saját, mint a magyar sport egészének hazai és nemzetközi megítélése érdekében járuljon hozzá DNS-vizsgálatához.

A MOB megköveteli, hogy Annus Adrián tartsa tiszteletben a NOB szabályait, eszerint – ellenkező döntésig – adja vissza az olimpiai aranyérmet.

A MOB elnöksége nem fogadta el a súlyemelő-szövetség jelentését, mert a történtek kronológikus ismertetésén kívül másról, így a felelősség kérdéséről nem szól. Mindkét szövetséget felszólítja, hogy indítsanak fegyelmi vizsgálatot a versenyzők és felkészítésükben közreműködő szakvezetők ellen és a tényfeltáró vizsgálatot terjesszék ki a doppingoláshoz bárminemű segítséget nyújtó, vagy arról tudomással bíró személyekre.

A MOB elnöksége a leghatározottabb módon elhatárolódik a doppingesetektől. A közelmúltban megfogalmazott sportolói és szakvezetői nyilatkozatokat összességében megalapozatlanoknak, a közhangulat hamis befolyásolásának tartja, amelyek ily módon nem segítették elő a valós helyzet tisztázását. A MOB elnöksége álláspontja szerint: doppingvizsgálatok sajátja, hogy a bizonyítékok közvetlenek. Kizárólag ezek egyértelmű, a szabályoknak megfelelő biztosítása lehet doppingügyekben az egyedül meggyőző. A MOB elnöksége ugyanakkor tudomásul veszi, hogy az érintett sportolók, Kovács Zoltán kivételével jogorvoslatért a CAS-hoz fordulnak (Nemzetközi Választott Sportbíróság).

A MOB elnöksége a Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium további segítségét kéri a Magyar Doppingellenőrző Laboratórium nemzetközi akkreditálásához. A MOB elnöksége együttműködésben a GYISM-mel a jövőben minden rendelkezésre álló eszközzel meg kívánja akadályozni a hasonló, a magyar sport egészére hátrányos hatást gyakorló esetek megismétlődését.”

Forrás: MOB

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.