A fogyasztóiár-index 7,1 százalékos növekedése mellett a reálkereset mindössze 0,2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, míg a nettó átlagkereset 7,3 százalékkal nőtt az év első hét hónapjában az elmúlt év azonos időszakához képest – jelenti a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Januártól júliusig 0,9 százalékkal nőtt az alkalmazásban állók száma – ezen belül a versenyszféra létszáma 1,5 százalékkal nőtt, ám a költségvetésé 1 százalékkal csökkent: a három fő területen – az oktatásban, az egészségügyben és a közigazgatásban – 0,8–1,4 százalékkal kevesebb ember dolgozott.
Az átlagot meghaladó létszámnövekedés továbbra is az ingatlanügyletek, az építőipar és a vendéglátás területén volt jellemző, míg az alkalmazottak száma jelentősen csökkent a bányászatban, a mezőgazdaságban, a feldolgozóiparban, az energiaellátásban.
A teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete a vizsgált időszakban 142 ezer 300 forintot ért el, a versenyszférában dolgozók átlagosan 134 ezer 400 forintot, a költségvetési szervezeteknél alkalmazásban állók 161 ezer 300 forintot kerestek. A nettó átlagkereset nemzetgazdasági szinten 91 ezer 900 forintnak felelt meg az év első hét hónapjában (a fizikai foglalkozásúaké 68 ezer 700 forint, a szellemi foglalkozásúaké 119 ezer 100 forint volt).
A költségvetés fő területeire első félévig jellemző tendencia júliustól megváltozott. A közigazgatási dolgozók 10 százalék körüli átlagkereseti dinamikája a 7. hónapban 4,4 százalékra csökkent, ugyanis a tavalyi év második felében végrehajtott, a köztisztviselőket, bírákat, ügyészeket érintő béremelések áthúzódó hatása már csak részben érvényesült. Az oktatás és az egészségügy területén az első félévi 2,5 százalékos, illetve 3,9 százalékos keresetnövekedést július hónapban 21,8 százalékos, illetve 7,1 százalékos emelkedés követte, a közalkalmazottakat érintő, július 1-jétől hatályos illetménypótlékalap-emelés miatt.
A legjobban fizető ágazat a pénzügyi tevékenység volt (314 ezer forint), ezt követte a vegyipar (188 700 forint), a villamosenergia-, gáz-, gőz-, vízellátás (182 200 forint), a közigazgatás, védelem, kötelező társadalombiztosítás (179 200 forint), valamint az oktatás (163 800 forint). Átlag alatt kerestek a textília-, textiláru-, illetve a bőrtermék-, lábbeligyártásban, a máshova nem sorolt feldolgozóiparban, a vendéglátásban, a mezőgazdaságban és az építőiparban.

Mutatjuk a Nyíregyházi Állatpark saját szuperhősét – videó