Elsősorban a tengerpart védelme és környezetvédelmi szempontok vezérelték a horvát törvényalkotókat, amikor a közelmúltban elfogadták a területrendezési törvényt, s ezzel egy időben és összhangban módosították az építési törvényt, valamint a földhivatali nyilvántartásról intézkedő jogszabályt. Mint Sült Tibor, a Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Kht. Zágrábi kereskedelmi szolgáltató irodájának vezetője elmondta: a törvények magyarokat leginkább érdeklő részei azok, amelyek a tengerparton lévő építményeket érintik.
Az új jogszabályok egyelőre csak az irányelveket fektetik le, ezek mentén kell a helyi önkormányzatoknak elkészíteniük saját településükre a rendezési tervet, amelyeket összhangba kell hozni a megyeivel s végül az országos területrendezési koncepcióval. Mindez azt jelenti, hogy ma még nincs változás a korábbi gyakorlathoz képest, ám rövidesen várható, hogy az irányelveket a gyakorlatba is átültetik.
A fentiek miatt még csak annyit lehet biztosan állítani, hogy az irányelvek kimondják: a tenger mellett, ezerméteres sávban a szárazföldön befelé különleges feltételeknek megfelelve lehet csak építkezni, illetve csak ezen speciális szabályok alapján adják majd ki a fennmaradási engedélyeket azokra az épületekre, amelyek korábban engedély nélkül készültek. Tájékozódási pontot jelenthet azonban a horvát területrendezési miniszter minapi nyilatkozata, amely szerint a településeken kívül hetvenméteres sávban egyáltalán nem kívánnak építkezést engedélyezni, míg a településeken belül mérlegelés alapján döntenek a sáv szélességéről.
Mindez azt jelenti, hogy rosszul járhatnak azok a magyarok (is), akik korábban telket vettek a horvát tengerparton, s azon építkezni akarnak. Ilyenek pedig szép számmal vannak, mondta Sült Tibor. Miként sokan vásároltak nyaralót is az Adria mentén, közülük többen – akár tudtukon kívül is – olyat, amely korábban engedély nélkül épült. Az irodavezető például Vir szigetét említi, ahol sok magyar vett már házat a tengerparton. Nekik számolniuk kell azzal, hogy a szükséges fennmaradási engedélyt a jövőben jóval nehezebben adják majd ki, mint eddig. Sült Tibor éppen ezért azt tanácsolja az érintett honfitársainknak, hogy igyekezzenek mielőbb megszerezni az építési, illetve a fennmaradási engedélyt, még mielőtt az irányelveket a gyakorlatba ültetik.
Forrás: Világgazdaság

Újabb árrésstop jön, mutatjuk, mely termékek leszek jóval olcsóbbak