Újabb fordulat a lignitügyben

Hamarosan kutatófúrásokat végezhet a Nógrádszén Kft. Vas megyében, a térség lignitvagyonának feltárása érdekében, mivel a Veszprém megyei bíróság hatályon kívül helyezte a határozatot, amely elutasította a fúrások engedélyezését. Az érintett települések jogi lépéseket tesznek ennek megakadályozására.

Szilágyi Kata
2004. 09. 15. 12:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nógrádszén Kft., amely több éve próbálkozik Vas megye lignitbányájának megnyitásával – a közelmúltban engedélyt kapott a Pornóapáti, Horvátlövő, Torony és Nárai községek közti 49 négyzetkilométeres területen a próbafúrásokra, amely ellen az érintett települések ismét tiltakoznak.

Mint ismert, a Nógrádszén kft. 2001 végén nyújtott be kérelmet a Veszprémi Bányakapitánysághoz, hogy kutatófúrásokat végezhessen a tizenkét Szombathely környéki községet érintő, egy tájvédelmi körzet és az Őrségi Nemzeti Park határán húzódó 49 négyzetkilométeres területen a lignitvagyon feltárására. A 12 érintett település lakói akkor aláírásgyűjtésbe kezdtek, és demonstrációt tartottak a bányanyitás ellen, a tájrombolásra, régészeti és építészeti értékekre hivatkozva. A kérelmet a bányakapitányság el is utasította, és a fellebbezést követően hasonlóan döntött a Magyar Bányászati Hivatal is.

A Nógrádszén Kft. azonban ennek ellenére bírósághoz fordult, a Veszprém megyei bíróság pedig a közelmúltban hatályon kívül helyezte a határozatot, amely elutasította a kutatófúrások engedélyezését. A döntés nem jogerős, a határozat ellen azonban fellebbezni nem lehet, csak bírósági úton támadható meg.

– Nem egyszerű megakadályozni a lignitbánya nyitását, de a környékbeli települések a megyei közgyűléssel, Szombathellyel karöltve mindenképpen megpróbálnak jogi megoldást találni – mondta a Magyar Nemzet Online érdeklődésére Kovács László, Horvátlövő polgármestere.

Horvátlövő az egyik legjobban érintett falu az ügyben. A település 1978-ban átélte azt a fenyegetettséget, hogy kitelepítsék lakosságát, és most újabb veszély fenyeget. Az itt élők elkeseredettek, belefásultak az állandó harcba – fogalmazott a polgármester. Bár kaptak anyagi segítséget rendezési terveik elkészíttetéséhez, amelyekben megtilthatják a bányászati tevékenységet a térségben, Kovács László nem bízik abban, hogy ez elegendő lesz a bánya megnyitásának megakadályozásához.

Ha ez bekövetkezik, nagy kárt okoz a térségben, hatással lesz az idegenforgalomra, a kerékpáros turizmusra, a bortermelésre, amely a térség fellendülését jelentheti, vagy akár az ingatlanpiacra – vélekedett a polgármester, aki szerint Szombathely tehet a legtöbbet a környékért. Ezen falvakban sok német él, ezért osztrák segítséget is igénybe vesznek, ha szükséges – mondta. – A Fidesz kormányzása idején ígéretet kaptunk arra, hogy a jövőben az alternatív energiákat részesítik majd előnyben, de úgy látszik, azóta megváltozott a világ – fogalmazott Kovács László.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.