A kormány nem cáfolja a Nemzeti Tankönyvkiadó Rt. eladását

Az Országgyűlés tegnapi ülésén ismét éles vita bontakozott ki a privatizáció ügyében. A Fidesz szerint ellentmondás van a kormány kommunikációjában. Az MDF nemzeti privatizációs stratégiát készített, amelyet Herényi Károly frakcióvezető átadott a kormányfőnek. Draskovics Tibor pénzügyminiszter kiállt a magánosítás folytatása mellett.

Magyar Nemzet
2004. 10. 12. 5:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha nem akarja privatizálni a kormány a Szerencsejáték (SZ) Rt.-t és a Magyar Postát, akkor miért vették ki a két társaságot a tartósan állami cégeket tartalmazó listából, és miért szerepelt a költségvetési törvényben két hete is az SZ Rt. privatizációjának terve – tette fel a kérdést Pokorni Zoltán (Fidesz) napirend előtti felszólalásában. Szerinte éles ellentmondás van a kormány kommunikációjában, hiszen miközben arról beszélnek, hogy nem akarnak magánosítani, a múlt héten bejelentették a gyorsforgalmi úthálózat 25 évre történő konceszszióba adását. Pokorni felhívta a figyelmet arra, hogy az emberek nagy többsége nem támogatja a stratégiai vállalatok privatizációját.

Draskovics Tibor válaszában arról beszélt, hogy a polgárokat nem érdekli, ki a tulajdonosa a vezetékes telefonokat összekötő „drótnak vagy a gázcsöveknek”. A pénzügyminiszter szerint a kormány nagyon helyesen arra koncentrál, hogy minél nagyobb biztonságot teremtsen, s ennek a privatizáció az eszköze. A politikus a Matáv és a BorsodChem sikeres magánosítását emelte ki, megjegyezve, hogy veszteséges állami társaságok fenntartását (mint amilyen a Malév és a Dunaferr) nem akarják az adófizetők pénzéből finanszírozni.

Herényi Károly az MDF nevében átadta pártja nemzeti privatizációs stratégiáját a miniszterelnöknek. A frakcióvezető úgy vélte, hogy az állami vállalatok mára a politikai holdudvar kifizetőhelyeivé váltak. A képviselő ugyanakkor kritizálta a Nemzeti Tankönyvkiadó és a Zsolnay Porcelángyár tervezett magánosítását, de a kormánypártok és a Fidesz e témában tett megnyilvánulásait is. Válaszában Draskovics kifejtette: a tankönyvkiadó nem folytat közszolgálatot, a rendszerváltás óta pedig átlátható, ésszerű, a nemzeti érdekeket szem előtt tartó, botrányoktól mentes magánosítás folyt a pártok konszenzusával.

A Nemzeti Tankönyvkiadó Részvénytársaság privatizációjával összefüggésben intézett interpellációt az oktatási tárca képviselőjéhez Pánczél Károly (Fidesz). A politikus azt állította: üzleti körökben nyílt titok, hogy a kiadó privatizálását célzó pályázat győztese a Gyurcsány Ferenc kormányfővel korábban szoros üzleti kapcsolatot ápoló Láng Rt. lehet. Válaszában Arató Gergely, az oktatási tárca politikai államtitkára arról beszélt, hogy még öt pályázó van versenyben a tankönyvkiadó privatizációja kapcsán, ennek lebonyolításában a minisztérium nem vesz részt. Hangsúlyozta, hogy a későbbi privatizáció nem érinti majd a tankönyvek árát, illetve azok szakmai minősítését, hiszen mindkét területet az oktatási tárca felügyeli majd.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.