Che Guevara mint turistacsalogató

Bolívia egy eldugott, szegény faluja – ahol Che Guevara élete utolsó óráit töltötte – a turizmus és a gazdaság jelentős fellendülését reméli egy, az egykori forradalmárról készült legújabb filmtől. Sokak szerint azonban sérti a latin-amerikai bálvány emlékét, hogy a környékből egyfajta „gerilla Disneyland”-et kreálnának.

Ottlik Judit
2004. 10. 12. 8:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bolíviai falucska, La Higuera alig kétszáz fős lakossága nagy reményeket fűz a Che Guevara fiatalkorának krónikáját feldolgozó, vadonatúj film sikeréhez – adja hírül a brit The Guardian.

A motoros naplója címmel hamarosan a mozikba kerülő alkotás egy kifinomultabb képet rajzol arról az argentin fiatalemberről, aki 1952-ben egy szál motoron kelt útra Buenos Airesből, hogy új kalandokat keressen. Utazása során a „hős” egyfajta mitikus ösvényt jár be, miközben szellemileg és érzelmileg egyaránt beérik. A film által bemutatott történet három évvel Guevara életének meghatározó fordulópontja előtt ér véget, amikor is a Kubából száműzött Fidel Castroval találkozik Mexikóban.

Guevarából a kubai kommunista kormány vezetője lesz, ám 1965-ben mégis elhagyja az országot, hogy újabb forradalmakat robbantson ki. Sikertelen kongói próbálkozását követően végül Bolíviába érkezik, ahol a kormány üldözőbe veszi marxista nézeteiért.

A környező hegyekbe menekülő forradalmárt és gerilláit egy közel kétezer bolíviai katonából álló alakulat fogja el, s a közeli La Higuera nevű faluba cipeli, ahol Che élete utolsó óráit töltötte egy iskola épületében – írja a brit The Guardian.

Guevara 1967 októberében halt meg, s vált szinte azonnal Latin-Amerika forradalmi ikonjává. Elhíresült fényképe – melyen svájci- sapkában, lobogó hajjal látható – azóta több ízben bejárta a világot; s számtalan póló, táska és egyéb divatcikk díszítő elemeként szerepel mind a mai napig.

Ebből az aspektusból nézve talán jogos a Guevarát még ma is túlidealizált nemzeti hősként tisztelő dél-amerikaiak aggodalma, akik szerint a turisták tömeges özönlése csak kiüresítené a mítoszt.
A szárazság sújtotta La Higuera település vezetése nagyon bízik abban, hogy a film népszerűsítő hatása minél több turistát, s ezzel együtt több pénzt is vonz majd a környékre, legfőképpen a kalandos életút utolsó stációjára.

Ennek érdekében mindenekelőtt jelentős infrastrukturális beruházást kell végrehajtani, mivel a környező utakon jelenleg csak nagy nehézségek árán lehet eljutni a faluba – teszi hozzá a cikk szerzője.

La Higuera ugyan egy szomorú és szegényes kis falucska benyomását kelti első látásra, amely azonban kétségtelenül történelmet „írt.” Sokak szerint Guevara eredetileg is azért jött Bolíviába, hogy a szegényeken segítsen. S ha ugyan ezt a forradalmár eredetileg nem is egészen így képzelte, halála után közel negyven évvel is közvetve ugyan, de sokat tehet szeretett népe megsegítéséért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.