Dokumentumfilm Verespatakról

Szerdán mutatták Kocsis Tibor „Új Eldorádó” című dokumentumfilmjét, amelyet péntektől vetítenek a mozikban. Az alkotás különdíjat kapott Romániában, meghívták a lipcsei dokumentumfilm-fesztiválra és a torontói környezetvédelmi filmfesztiválra is. A mozijegy árából a bányanyitás ellen tiltakozókat segítik a szervezők.

MNO
2004. 10. 01. 10:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több évig készült Kocsis Tibor „Új Eldorádó” című dokumentumfilmje, amely Verespatak ügyével foglalkozik. – A film részben a verespataki aranybánya története, részben azoknak az embereknek a drámája, harca, akik nem akarnak elmenni onnan, mert ott akarnak élni, ott akarják eltemetni halottaikat, és oda akarnak ugyanúgy templomba járni, mint őseik – mondja a rendező. Hozzáteszi: a verespataki bányaprojekt komoly környezeti kockázatot rejt magában, hiszen az a cianiddal szennyezett tározó százszor nagyobb lesz – 800 hektár –, mint az, amely 2000-ben a Tisza katasztrófáját okozta. Egy völgyzáró gát mögött lesz ez a vízmennyiség és 180 méter magas lesz. Kocsis szerint el sem lehet képzelni, hogy az ekkora méretű projektet hogyan lehet olyan biztonsággal működtetni, hogy minden kockázati tényezőt kizárhatnánk.

A bányavállalat annak reményében, hogy ezt a területet megkapta koncesszióban, és bizonyos kutatási engedélyeket is kapott, elkezdte felvásárolni a házakat, amiket egy idő után le is bontott. Megpróbálja előkészíteni a terepet, hogy ha az engedély már meglesz, akkor kevesebbet kelljen ezzel bajlódnia. Bár ez egyfajta presszúra gyakorlásra is utal, amivel az ott lakókat, jobb belátásra próbálják bírni, mondván: adják el a házukat, hiszen a szomszédban már bontják. Ez komoly konfliktusforrás Verespatakon belül, hiszen családok mentek tönkre, emberek haltak meg ebben a stressz miatt, házasságok mentek tönkre, mert az egyik fél el akart menni, a másik fél pedig nem.

– Verespatak közel kétezer éves település, hiába állítja a vállalat, hogy skanzenként megőrzik a belvárost, múzeumot nyitnak, meg éttermeket. Képzeljük el, hogy van egy gyönyörű főtér, ezekkel a gyönyörű renovált házakkal, majd négy oldalról körben négy darab két kilométer átmérőjű bányagödör, ami 300 méter mély, és olyan teherautók viszik a köveket, amelyeknek csak a kerekének az átmérője több mint háromméteres. Ezek a bányagépek, amik ott fognak majd dolgozni, húsz köbméter földet markolnak egyszerre, a munkások pedig naponta több tucat tonna dinamitot fognak robbantani.

Bár a vállalkozás anyagilag lehet, hogy megérné az országnak, hiszen több milliárd dollárra becsülik a 300 tonna aranynak, és az 1600 tonna ezüstnek az értékét, aminek egy részét megkapná Románia, de Kocsis szerint elgondolkodtató amit a film egyik szereplője mond, hogy „a pusztulásért érdemes-e dolgozni, érdemes-e 17 évig ezt a néhány hegyet, néhány települést teljesen fölszámolni, holdbeli tájjá átalakítani a vidéket, és otthagyni egy komoly szennyező forrást.

Kocsis Tibor „Új Eldorádó” című dokumentumfilmjét szerdán mutatták be az Uránia moziban , amelyet péntektől vetítenek a mozikban. Az alkotás különdíjat kapott Romániában, meghívták a lipcsei dokumentumfilm-fesztiválra és a torontói környezetvédelmi filmfesztiválra is. A filmben Sebestyén Márta énekel. A mozijegy árából a bányanyitás ellen tiltakozókat segítik a szervezők.

Emlékezetes: az üggyel kapcsolatban a román kormányfő is úgy vélekedett, hogy nem kellene megnyitni a bányát. Így foglalt állást a Román Tudományos Akadémia is. A magyar környezetvédelmi miniszter kilátásba helyezte, hogy nemzetközi fórumokhoz fordul a tárca az ügyben. Az uniós biztosok meghallgatásán is szó volt a verespataki aranybánya működésének káros hatásairól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.