Ám az előírt határidőre csak hat ország – Ausztria, Belgium, Dánia, Finnország, Svédország és Izland – teremtette meg az ilyen típusú vállalatok létrehozásának jogi feltételeit (a 25 EU tagon kívül az Európai Gazdasági Térség három tagja is részese a projektnek). Egy szóvivő szerint ugyanakkor Magyarország, Litvánia és Málta is írásban jelezte, hogy kész a dolgozók részvételére vonatkozó irányelv végrehajtására.
A jogszabály értelmében a több EU-tagállamban üzleti tevékenységet végző cégek a közösségi jog hatálya alatt egyetlen „európai részvénytársaságot” (Societas Europeae) hozhatnak létre, amely egységes szabályok, egyesített menedzsment és könyvelési rendszer alapján működhet szerte az Európai Unióban.
Az európai rt statútuma alapján európai részvénytársaság hozható létre: egy holding, vagy egy közös leányvállalat alapításával, vagy legalább két tagállamban székhellyel rendelkező cégek összeolvadásával, vagy pedig a nemzeti jogszabályok alapján létrehozott cég konverziójával.
Becslések szerint az európai vállalatok révén éves szinten potenciálisan 30 milliárd euró adminisztratív költség lenne megtakarítható. (FigyelőNet, BruxInfo)

Elkezdődött az érettségi: mutatjuk, milyen feladatokat kaptak a diákok