Felgyorsított ütemben kívánják keresztülvinni a Magyar Nemzeti Bank (MNB) döntéshozó testületének átalakítására vonatkozó törvényjavaslatot a koalíciós pártok. A szocialista–szabad demokrata előterjesztést egy héttel előrébb hozva, már tegnap megtárgyalta az Országgyűlés költségvetési bizottsága, amely általános vitára alkalmasnak találta az indítványt. A testület annak ellenére engedte tovább a javaslatot, hogy a Pénzügyminisztérium képviselőjének és a törvénymódosítást előterjesztő Göndör Istvánnak tegnapi meghallgatása után kiderült: a javaslat előkészítése törvénysértő volt, mivel a jegybanki törvény értelmében előzetesen egyeztetni kellett volna az MNB-vel is.
Az indítvány lényege, hogy a jegybank legfőbb döntéshozó szerve, a monetáris tanács jelenlegi létszámát kilencről tizenegyre növelnék, és a tagok kinevezésében az eddiginél nagyobb szerepet kapna a kormányfő. László Boglár kormányszóvivő tegnap bejelentette: a kormány is támogatja a jegybanktörvény módosítására benyújtott indítványt.
– Nem politikai hanem szigorúan szakmai alapon jártunk el a törvénymódosítás előkészítésénél – állította a képviselők előtt Göndör István, hozzátéve: a javaslat nem ütközik a jegybanki törvénybe.
Varga Mihály, a parlament költségvetési bizottságának elnöke kijelentette: a javaslat durván sérti a jegybank függetlenségét, és szemben áll az európai gyakorlattal. A volt pénzügyminiszter szerint az indítvány jelentősen megnöveli a kormány befolyását az MNB-ben, hiszen a monetáris tanács tizenegy tagjából kilenc kinevezése ezentúl a miniszterelnöktől függne.
A törvénymódosítás ellen az MNB tegnap közleményben tiltakozott. E szerint az MNB a függetlenségét súlyosan sértő törvénymódosítás megakadályozása érdekében nemzetközi intézményekhez fordul. – A monetáris tanács két tagjának kizárása mandátumuk lejárta előtt jogellenes és példátlan az európai gyakorlatban – állapítja meg a közlemény, amely felszólítja a kormányt, hogy folytassa le a kötelező egyeztetési eljárásokat.
A nemzetközi tiltakozást már előrevetíti az Európai Bizottság tegnap közzétett jelentése, amely a jelenleginél nagyobb függetlenséget ír elő a tíz új EU-tagállam jegybankjainak. Lapunk kérdésére Yukka Ahonen, az Európai Központi Bank sajtóreferense elmondta: az MNB-t érintő törvénymódosítási javaslattal jelenleg is foglalkoznak, az erről szóló hivatalos állásfoglalásukat három héten belül adják ki.

A Kondorosi Csárda még egy utolsó esélyt adott a rongálónak