A bizottság alaposan meg fogja vizsgálni, hogyan teljesítik a konvergenciaprogramban tett vállalásaikat az új tagállamok – fejtette ki egy tegnapi amszterdami konferencián Joaquín Almunia, hozzátéve, hogy „ha szükséges, figyelmeztetni fogjuk őket a vállalások betartására”. Ezt nem csupán Brüsszel erőlteti, a konvergenciaprogramnak való megfelelés a régi és az új tagállamok mindegyikének érdeke – magyarázta a biztos.
Brüsszel november 5-én tesz javaslatokat az új tagállamok által követendő gazdaságpolitikára – mondta Almunia, emlékeztetve arra, hogy a tíz új tagállam közül hattal szemben már megindult a túlzott deficit miatti eljárás (köztük Magyarország ellen is – a szerk.). Mint ismert, hazánk a konvergenciaprogramban 4,6 százalékos GDP-arányos államháztartási deficitet vállalt az idei évre, ami nem lesz tartható. Sőt, a jövő évi költségvetési törvényjavaslat is messze nagyobb hiánnyal számol, mint a konvergenciaprogramban szereplő 4,1 százalék.
Almunia egy cseh újságíró kérdésére válaszolva cáfolta, hogy Brüsszelnek ne lennének eszközei a konvergenciaprogramban tett vállalások kikényszerítésére. Elismerte, hogy a stabilitási paktumban megfogalmazott szankciók egy részét (a pénzbüntetést) valóban nem lehet alkalmazni az újakkal szemben, hiszen ők nem tagjai az eurózónának.
De az alapszerződés lehetőséget ad a kohéziós országok esetében a kohéziós alapokból járó támogatások felfüggesztésére is – figyelmeztetett a biztos. „Ez nagyon súlyos szankció lenne, még soha nem került rá sor. De létező lehetőség. Érdemes előbb beavatkozni, nem megvárni, amíg szankciókra kerül sor” – fogalmazott Almunia.
Elemzők szerint Magyarország megítélését tovább ronthatja az a tény, hogy nem a mostani az első eltérés a konvergenciaprogramtól, a korábban évente beadott előcsatlakozási gazdasági programok hasonló sorsra jutottak, „visszaesőről” van tehát szó. Másrészt viszont Brüsszel többször utalt arra (így a túlzottdeficit-eljárás kapcsán is), hogy az új tagok különleges helyzetben vannak gazdaságuk átalakítása miatt, így enyhébb elbírálásra számíthatnak, mint a régiek. Szintén enyhítő körülmény lehet, hogy az idei elmaradások egy olyan évre vonatkoznak, amelynek csak kétharmadát töltik EU-tagként.
Forrás: Világgazdaság

Érettségi 2025: trükkös matekpéldákat kell megoldaniuk a diákoknak