EU-fenyegetés az újaknak: nincs teljesítés, nincs támogatás

Amennyiben az új EU-tagok nem tartják be a saját maguk által megfogalmazott konvergenciaprogramot, úgy az Európai Bizottság akár a kohéziós támogatások felfüggesztésére is javaslatot tehet – figyelmeztetett egy tegnapi amszterdami konferencián Joaquín Almunia, a gazdasági és monetáris ügyekben illetékes biztos.

MNO
2004. 10. 12. 7:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bizottság alaposan meg fogja vizsgálni, hogyan teljesítik a konvergenciaprogramban tett vállalásaikat az új tagállamok – fejtette ki egy tegnapi amszterdami konferencián Joaquín Almunia, hozzátéve, hogy „ha szükséges, figyelmeztetni fogjuk őket a vállalások betartására”. Ezt nem csupán Brüsszel erőlteti, a konvergenciaprogramnak való megfelelés a régi és az új tagállamok mindegyikének érdeke – magyarázta a biztos.

Brüsszel november 5-én tesz javaslatokat az új tagállamok által követendő gazdaságpolitikára – mondta Almunia, emlékeztetve arra, hogy a tíz új tagállam közül hattal szemben már megindult a túlzott deficit miatti eljárás (köztük Magyarország ellen is – a szerk.). Mint ismert, hazánk a konvergenciaprogramban 4,6 százalékos GDP-arányos államháztartási deficitet vállalt az idei évre, ami nem lesz tartható. Sőt, a jövő évi költségvetési törvényjavaslat is messze nagyobb hiánnyal számol, mint a konvergenciaprogramban szereplő 4,1 százalék.

Almunia egy cseh újságíró kérdésére válaszolva cáfolta, hogy Brüsszelnek ne lennének eszközei a konvergenciaprogramban tett vállalások kikényszerítésére. Elismerte, hogy a stabilitási paktumban megfogalmazott szankciók egy részét (a pénzbüntetést) valóban nem lehet alkalmazni az újakkal szemben, hiszen ők nem tagjai az eurózónának.

De az alapszerződés lehetőséget ad a kohéziós országok esetében a kohéziós alapokból járó támogatások felfüggesztésére is – figyelmeztetett a biztos. „Ez nagyon súlyos szankció lenne, még soha nem került rá sor. De létező lehetőség. Érdemes előbb beavatkozni, nem megvárni, amíg szankciókra kerül sor” – fogalmazott Almunia.

Elemzők szerint Magyarország megítélését tovább ronthatja az a tény, hogy nem a mostani az első eltérés a konvergenciaprogramtól, a korábban évente beadott előcsatlakozási gazdasági programok hasonló sorsra jutottak, „visszaesőről” van tehát szó. Másrészt viszont Brüsszel többször utalt arra (így a túlzottdeficit-eljárás kapcsán is), hogy az új tagok különleges helyzetben vannak gazdaságuk átalakítása miatt, így enyhébb elbírálásra számíthatnak, mint a régiek. Szintén enyhítő körülmény lehet, hogy az idei elmaradások egy olyan évre vonatkoznak, amelynek csak kétharmadát töltik EU-tagként.

Forrás: Világgazdaság

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.