Hitler anyakönyvvezetője

Egy, a közelmúltban Nagy-Britanniában napvilágot látott kötet felfedi annak az eddig kevésbé ismert férfinak a kilétét, aki kulcsszerepet játszott a náci nagyvezér esküvőjén. Az amúgy jelentéktelen, alacsony rangú tiszt egyike volt azon keveseknek, akik utoljára láthatták élve Hitlert.

Ottlik Judit
2004. 10. 12. 6:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Hitler és a nők című könyv két brit szerzője alapos történelmi kutatást végzett, melynek során kiderítette az igazságot a Hitlert és élettársát „eskető” ad hoc anyakönyvvezető, Walter Wagner személyével kapcsolatban – adja hírül a brit The Observer.

Az eddig homályos kilétű Wagner életének mozaikjait egy véletlenül kézrekerült levelezőlap segítségével kezdték el rekonstuálni. Ez a lap volt az, amelyet Walter Wagner utoljára írt a feleségének a háború sújtotta Berlinből; s amelynek segítségével a történészek végül eljutottak Wagnernek a levélben említett fiához.

Még a jelenleg ügyvédként tevékenykedő Michael Wagner számára is csupán nemrégiben tisztázódott édesapja múltjának egy bizonyos része; miután megtudta, hogy az idősebb Wagner Hitler bunkerét elhagyva visszatért egykori vállalatához, majd néhány nappal később, 37 esztendősen agyonlőtték.

Walter Wagner közönséges, buzgó párttagként és ügyvédként szolgálta a náci rendszert, katonai szolgálatra is csak a háború utolsó szakaszában hívták be. Berlinben ugyan Göbbels közvetlen közelében tevékenykedett; azonban a Führert soha nem látta személyesen azelőtt.

Amikor Hitler közölte korábbi propagandafőnökével, Göbbelsszel; hogy feleségül szándékozik venni Eva Braunt, Walter Wagnert titokban „begyűjtötték”, és egyenesen Hitler bunkerjába vitték – teszi hozzá a cikk szerzője.

Wagner 1945. április 28-án érkezett a helyszínre, ahol némely, az esküvőhöz szükséges hivatalos papír hiányában újra elvitték, hogy szerezze be azokat. Eva és Hitler végül röviddel éjfél után mondta ki a boldogító igent; ám házasságuk nem tartott sokáig. Április 30-án Hitler – miután tudomására jutott, hogy az oroszok elérték a Brandenburgi kaput – előbb megmérgezte, majd fejbelőtte magát. A halálba újdonsült hitvese is hűségesen elkísérte; férjével egy időben ő is bevette a ciánkapszulát.

A holttesteket SS tisztek lepedőbe burkolták, s egy, a bunker melletti üregbe temették. Hitler testét csak több évtized múltán, 1999-ben sikerült minden kétséget kizáróan, tudományos tényekkel alátámasztva azonosítani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.