Két magyar cég a nagy európai szennyezők listáján

Két magyar cég is szerepel azon a listán, amelyet a legnagyobb ipari szennyezőkről állított össze egy európai szakmai szervezet. A Bruxinfo értesülései szerint az ellenőrök a 15 régi uniós tagállam, valamint az önként információkat szolgáltató Norvégia és Magyarország adatait vizsgálták meg.

MNO
2004. 10. 11. 14:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miközben általában az ipart szoktuk a legnagyobb környezetszennyezőnek tartani, egy újabb jelentésből kiderül, hogy a mezőgazdaság sem vétlen: a légköri ammóniakibocsátás 76 százalékáért például összesen 2780 sertés- és szárnyastenyésztő telep felelős – legalábbis 2001-ben, a régi EU-tagállamok és az önkéntes alapon Magyarország és Norvégia által szolgáltatott adatok szerint. Az idézett jelentés az Európai Szennyezőkibocsátások Regisztere (EPER) teljesítményét vette górcső alá. A következő EPER-felülvizsgálat már bizonyosan több ammóniakibocsátásról ad majd számot, hiszen az a 2004-es év lesz, amikor már nemcsak az új tagok adatszolgáltatásával kell majd számolni, hanem a régi tagokéval is.

Magát az EPER-t az Európai Bizottság és az Európai Környezetvédelmi Hivatal az idén februárban bocsátotta útjára. A 2001-re vonatkozó felülvizsgálati jelentésben Magyarország az önkéntes adatszolgáltatás alapján a diklóretánnal okozott légszennyezésben kétszer (a BorsodChem és az Egis révén) szerepel, egyszer pedig a higany és vegyületei okozta közvetlen vízszennyezés miatt (szintén BorsodChem). A jelentés egyébként kimutatja, hogy a szennyezésekért néhány egyedi ipartelep a felelős; az Atofina, a Glaxo, a BASF és a Solvic gyárai okolhatók a teljes EU-kibocsátás több mint tíz százalékáért. (VG-MR)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.