Megszűnhet a tudományos információszolgáltatás

A magyar felsőoktatás és tudományos kutatás számos nehézséggel küzd. Vajon tudatos rombolás, vagy "csupán" gondatlanság vezetett oda, hogy 2005-ben a magyar tudományos műhelyek számára elérhetetlenek lesznek a tudományos folyóiratok? - teszi fel a kérdést az a közlemény, amelyet a Fidesz - Magyar Polgári Szövetség Kulturális Tagozatának elnöksége fogalmazott meg.

OS
2004. 10. 20. 18:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mivel a nemzetközi tudományos folyóiratok egyre nagyobb számban számítógépen elérhető formában is megjelennek, 2001-ben az Oktatási Minisztériumban elindítottunk egy programot, az Elektronikus Információszolgáltatást – hamar közismertté vált nevén – EISZ-t, amelyben valamennyi magyar felsőoktatási intézmény és költségvetési kutatóhely számára elérhető módon megrendeltünk több ezer tudományos folyóiratot. A program sikere óriási volt. Olyan intézmények is hozzájuthattak a világ legjobb folyóirataihoz, amelyek ezt eddig nem remélhették. Mára az EISZ a magyar tudományos élet legfontosabb információforrása. Különösen, hogy a 2004-es megszorítások miatt sok intézmény további folyóiratokat kényszerült lemondani – olvasható a dokumentumban.

2005-ben a tudásalapú társadalomról, illetve a kutatásról és fejlesztésről szónokoló, informatikai tárcával és Nemzeti Kutatási és Fejlesztési Hivatallal (NKFH) kibővült, a vállalatoktól innovációs járulékot szedő Gyurcsány-kormány sulinetes oktatási miniszterének gondatlansága vagy tudatos rombolása révén 2005-ben megszűnhet az EISZ-program!

A NKFH másfél milliárd forintot osztott szét a minap egyéni döntésekkel. A regionális fejlesztési ügynökségek közel nyolc milliárd forint kutatási és fejlesztési pénzt osztanak majd „szét” az Innovációs Alapból. Ezenközben nincs 500 millió forint a magyar tudományos és fejlesztési infrastruktúra eme életfontosságú elemének életben tartására és fejlesztésére! A magyar tudományos és fejlesztési műhelyek a „kakaóbiztos” számítógépekre elpazarolt pénzzel összemérhető összegből hozzájuthatnának a világ tudományos információs bázisához! Az oktatási és az informatikai minisztérium az NKFH-val együtt nem érti, hogy milyen életbevágóan fontos dologról van szó? Kérjük, kérdezzék meg a magyar egyetemek oktatóit és kutatóit, a Magyar Tudományos Akadémia kutatóintézeteinek kutatóit. Ha nem teszik meg, és nem tartják életben az EISZ programot, a magyar tudomány képviselőinek a média számára is hallhatóan és érthetően kell kinyilvánítani, hogy az érintettek alkalmatlanok feladatuk ellátására – áll a nyilatkozatban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.