Újabb csapás: illetékemelés

Nem nő az első lakást vásárlók illetékkedvezménye, viszont új építésű ingatlant nem 30, hanem csak 15 millió forintig vehetünk illetékmentesen. A kormány tervei közt szerepel az okmányok kiváltásakor fizetendő illetékek 25-66 százalékos emelése is.

Ádám Kata
2004. 10. 08. 12:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megnyirbált kedvezmények, plusz terhek

Jövőre minimum tíz, de akár 100 százalékkal is emelkednek az illetékek, amennyiben az Országgyűlés elfogadja az ezzel kapcsolatos, már benyújtott kormánypárti javaslatot. Az Origo értesülése szerint nemcsak magasabb lesz az illeték összege, még egyes mentességeket is elvonnak: így a jövőben örökösödési, illetve ajándékozási illetéket kell fizetni az értékpapírok és vagyoni betétek, üzletrészek után – ennek mértéke akár az értékpapír 40 százaléka is lehet. Amennyiben az örökhagyó örökösödési szerződést készít, visszterhes vagyonátruházási illetéket kell fizetni, ami viszont „csupán” 10 százalék. Megnyirbálnák az új építésű lakás vételével kapcsolatos illetékmentességet is: a törvényjavaslat szerint jövőre nem 30, hanem csupán 15 millió forint forgalmi értékig járna az illetékmentesség. Az első lakást vásárló fiatalok illetékkedvezményének növelése – amiről többször is szó esett –, valamint a 2 százalékos illetékmérték 4 millió forintos értékhatárának emelése sem szerepel a javaslatban.

Átlagos hengerűrtartalmú autóknál nem változik a gépjárműszerzés illetéke, az 1890 cm3 feletti személygépkocsira és az 500 cm3 feletti lökettérfogatú motorkerékpárra viszont minden megkezdett cm3 után 20 forint illetéket majd fizetni. Az eddig illetékmentes Wankel hajtómotorral működő gépkocsik után a tervezet szerint a kamratérfogat minden megkezdett köbcentimétere után 30 forintot kell fizetni. Az államigazgatási illeték összege (2000 forint) továbbra sem változik, de a javaslat szerint egyes államigazgatási szervek ennél magasabb illetéket is megállapíthatnak majd.

Drágább lesz a bontóper és a cégbejegyzés

A kormánypárti törvényjavaslatban emelik a fellebbezési illetékeket: az érintett összeg minden megkezdett 10 ezer forintja után az eddigi 350 forint helyett 400 forintot kell majd fizetni a tervezet szerint. Az illetékminimum 4000 forintról 5000 forintra, az illetékmaximum pedig 400 ezer forintról 500 ezer forintra emelkedik. Nő a bontóper illetéke is: 10-ről 12 ezer forintra, a fellebbezési eljárásé pedig 7-ről 8 ezerre. A közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránti eljárásban 15 ezer helyett 16 ezer 500 forintot kell fizetni, a kisajátítási kártalanítási határozat felülvizsgálata 8 ezer forintról 10 ezer forintra emelkedik, a bíróság előtti általános meghatalmazás illetéke 15 ezerről 18 ezerre nő. A zártkörűen működő részvénytársaság és a korlátolt felelősségű társaság cégbírósági bejegyzéséért az eddigi 80 ezer forint helyett jövőre 100 ezer forintot kell fizetni a tervezet szerint.

Útlevél tízezer forintért?

Emelkedik az okmányok kiváltásakor esedékes illeték összege is: az útlevélé 4 ezerről 6 ezerre (illetve 6 ezerről 10 ezerre), a 18 éven aluliak és a 70 éven felüliek pedig 1000 helyett 1500 forintot fizethetnek jövőre. Az útlevél-hatósági eljárásban benyújtott fellebbezés illetéke 4 ezerről 5 ezer forintra nő. A forgalmi engedély kiváltása szintén 6 ezer forintra emelkedik a 4 ezerről, csakúgy, mint a törzsköny kiadásáért fizetendő összeg. A vállalkozói igazolvány kiváltása duplaannyiba kerül majd, mint idén: 5 ezer forintról 10 ezerre emelkedik. Az igazolványban feltüntetett adatok módosítása ezer forinttal kerül többe, a megrongálódott, megsemmisült, elveszett vállalkozói igazolványról kiállított másolat pedig 3 ezer forint helyett 5 ezer forintba kerül a tervezet szerint. A működési engedély kiállítása szintén a duplájára, 10 ezer forintra emelkedik, s a vállalkozói igazolvánnyal megegyező mértékű illetéket kell majd fizetni az adatok módosításáért, illetve az elveszett, megrongálódott működési engedély pótlásáért – írja az Origo.

Nemfizetés esetén akár árverezhetnek is

Forgács Éva, a Veszprém Megyei Illetékhivatal vezetője az MNO-nak elmondta: az okmányokkal kapcsolatos illetékterhek a kormányzati tervek ismeretében nem nőnek olyan mértékben, hogy az jelentős gondokat okozzon az állampolgároknak, az ingatlanvételhez kötődő illetékfizetés azonban problémát jelent sok vásárlónak – ők részletfizetési kérelemmel fordulhatnak a hivatalhoz, amit az rendszerint kedvezően bírál el. – A vevők sok esetben nem gondolják át, hogy illetéket is kell fizetni; sokszor csak az lebeg a szemük előtt, hogy meglesz a várva várt lakás, ráadásul az illetéket nem kell azonnal kifizetni – mondta Forgács Éva, hozzátéve: előfordul az is, hogy az illeték mértékével nincsenek tisztában az újdonsült lakástulajdonosok. – Mire az illetékfizetésig eljutnak, már kifizették az ügyvédi, banki költségeket, üres a pénztárcájuk – fogalmazott a hivatalvezető, aki beszámolt arról is: a részletfizetési kérelmek száma megnövekedett.

– Az öröklési illeték esetében is jelentős számban fordulnak a hivtalhoz részletfizetés iránti kérelemmel – fűzte hozzá a szakember, aki a tervezett módosítással kapcsolatban kiemelte: a változás nem érinti a takarékbetéteket, csak az értékpapírokat (gazdasági társaság tagját megillető vagyoni betét, üzletrész stb.). – Abban az esetben ha az örökhagyó és az örökös közt nincs vérszerinti kapcsolat, és az egy örökösre jutó rész meghaladja a 30 millió forintot, az illeték eléri a 40 százalékot. A jelenlegi szabályozás vonatkozik majd az értékpapírok öröklésére is, tehát a gyermek, házastárs öröklése esetén 18 millió forintig az illeték 11 százalék, 18-tól 34 millió forintig 18 százalék, míg 35 millió forint felett 21 százalékos illetékkel kell számolni jövőre – mondta Forgács Éva, aki szerint az illetékek legnagyobb arányban 1994-95-ben nőttek. – Ekkor lépett hatályba az a rendelkezés, hogy az ingatlanok esetében 4 millió forintig 2 százalék, efelett 6 százalék illetéket kell fizetni. Abban az időben ugyanis 4 millió forintért lehetett kapni egy átlagos lakást. Csakhogy azóta ez az érték jelentősen megemelkedett, míg a határ megmaradt, s a befizetett illeték összege magasabb – magyarázta a vezető, hozzátéve: a várakozások szerint jövőre 8-10 millió forintra ugrott volna a 2 százalékos értékhatár, ám a parlament elé beadott tervezet ezt nem tartalmazza. Az új építésű ingatlan vételével kapcsolatos illetékkedvezménnyel összefüggésben elmondta: a javaslat szövegéből nem derül ki pontosan, hogy 15 millió forint felett hány százalék illetéket kell majd fizetni. – A szakmának elemeznie kell még a törvény szövegét – tette hozzá.

Talán kevesen tudják: aki nem rója le a megszabott időben az ingatlanvétel okán esedékes illetéket, egy hónapig fizetheti be azt késedelmi pótlékmentesen. Amennyiben e tartozását nem rendezi (és nem kér részletfizetést sem), végrehajtók kopogtathatnak az ajtaján. – Ilyen esetekben rendszerint meg tudunk állapodni a részletfizetésben, és az ügyfél számára is kedvező döntés születik – mondta Forgács Éva, hozzátéve: az egyhavi türelmi időt követően a késedelmi pótlék a jegybanki alapkamat duplája, vagyis 22 százalék. – Ha nincs mód a részletfizetésre, bejegyeztetjük a jelzálog- vagy végrehajtási jogot, bár konkrét végrehajtásra nagyon ritkán kerül sor – mondta a hivatalvezető, aki tudja: a jelzáloghitellel vásárolt ingatlanok esetében egy esetleges végrehajtással nem sok mindent érnek el. Viszont fennáll az a lehetőség is, hogy a tulajdonos másik, terheletlen ingatlanjára jegyeztetik be a jelzálogjogot.
































































































































Illetékek 2004 2005-ös terv Növekedés %-ban
Értékpapírok utáni örökösödési,
ajándékozási illeték

0


akár 40%


-

Értékpapírokkal kapcsolatos visszterhes
vagyonátruházási illeték

0


10%


-

Új építésű lakás után
30 millió forint felett


15 millió forint felett


-

Wankel hajtómotorral működő gépkocsik
0


30 forint/cm3


-

Fellebbezési illetékek (minden megkezdett 10
ezer forint után)

350


400


14,29

Illetékminimum
4 000


5 000


25

Bontóper
10 000


12 000


20

Fellebbezés bontóperben
7 000


8 000


14,29

Közigazgatási határozat bírósági
felülvizsgálata

15 000


16 500


10

Kisajátítási kártalanítási
határozat felülvizsgálata

8 000


10 000


25

Bíróság előtti általános
meghatalmazás

15 000


18 000


20

Zártkörű rt. és kft. cégbírósági
bejegyzése

80 000


100 000


25

5 éves útlevél kiváltása
4 000


6 000


50

10 éves útlevél kiváltása
6 000


10 000


66,67

Útlevél kiváltása 18 éven
aluliaknak és 70 éven felülieknek

1 000


1 500


50

Fellebbezés útlevéllel kapcsolatos eljárásban
4 000


5 000


25

Forgalmi engedély kiváltása
4 000


6 000


50

Törzsköny kiadása
4 000


6 000


50

Vállalkozói igazolvány kiváltása
5 000


10 000


100

Működési engedély kiállítása
5 000


10 000


100

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.