„Németország, itt megmozdul valami”

A Der Spiegel hosszú elemzést közöl a Schröder-kormány legújabb PR ötleteiről, amelyek nemcsak a futball vb-t reklámozzák, hanem segíthetnek Schröder újraválasztásában is. A Frankfurter Allgemeine Zeitungnak adott interjújában Barroso elmondta, nyugtalanítják az erősödő populista és idegenellenes felhangok.

2004. 11. 29. 9:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali hírmagazin Választási kampány 06 FC című írásában hosszan elemzi a Schröder-kormány legújabb PR ötletét.
Költségvetési forrásokból, valamint gyáripari adományaiból kívánja finanszírozni a kancellár optimizmus offenzíváját, amely a „Németország, itt megmozdul valami” mottó alatt futna. A reklámakció hivatalosan a 2006-os németországi labdarúgó világbajnokságot szolgálná, valójában azonban az ugyanebben az esztendőben esedékes parlamenti választásokon Schröder újraválasztását.

A „Németország 06 FC” ötletének kiagyalói mintegy 80-100 millió eurót szánnak a kampányra, mintegy háromszorosát annak, amit az SPD a legutóbbi választásokra költött. A hivatalos indoklás szerint a modern reklámipar módszereit felhasználva kívánja a kormány az ország hangulatát feljavítani. A részleteiben kidolgozott terv szerint hat lépésben kívánnak életet lehelni a német nemzetbe. Az első, az Edzőtábor fedőnevet viselő fázis már 2005 februárban elkezdődne, nem véletlen, hogy a start néhány hónappal az SPD számára olyannyira fontos észak-rajna-vesztfáliai tartományi választások elé helyeződne. Ebben a szakaszban a 80 milliós Németország FC szerelését és himnuszát ismertetnék meg a közönséggel. A második Szezonkezdetben hivatásos edzők és animátorok csinálnának kedvet a grundfocihoz. A harmadik szakaszba már nyíltan is belefolyik a politika, megjelennek azok a plakátok, melyeken a Birodalmi Gyűlés kupolája labdává alakult. A Végre 2006 nevet viselő negyedikben, Németországot a vendéglátásra kívánják felkészíteni. Az ötödik, a július 10-e és a szeptemberi Bundestag választások közötti fázist a Szünet névre keresztelték, hiszen hivatalosan a PR szakemberek kerülni kívánják azt a látszatot, hogy kampányuk a kormány imázs-offenzívájának részét képezi. A hatodik szakaszának, mely az urnák bezárásának pillanatától egészen 2007 márciusáig tartana, a célja az elért hangulatjavulás stabilizálása.

A 2006-ban immár harmadszor ringbe szálló Schröder régóta felfedezte a labdarúgás arculatjavító hatását, ezért hivatalos életrajzába is felvette azt a megállapítást, miszerint a foci éppen olyan, mint a valós élet vagy éppen a politika. Schröder egykoron a járási ligában játszó TuS Talle csapatát erősítette, s ma is tiszteletbeli tagja a Borussia Dortmundnak. Máig emlegetett PR húzása, amikor 2000-ben a Német Labdarúgó Szövetség 100. évfordulóján a félretett hivatalos beszéd szöveg helyett áhítatosan elsorolta az 1954-es győztes német csapat összeállítását.

Angela Merkel, a CDU elnök asszonya attól tart, hogy amint 2002-ben az Elba árvize, most a labdarúgó vb tarthatja hatalmon Schrödert. A focimeccseikről anekdotázó férfiakkal szemben, ő legfeljebb a hegyekben tett kirándulásairól mesélhetne, ráadásul a keletnémet származása is hátrány, hiszen az NDK labdarúgóknak nem igazán termett babér.

A német nagyiparosokat csak az az apróság riasztja Schröder tervében, hogy nekik kellene összedobniuk a tervhez szükséges 80-100 millió eurót. Az ipar tartózkodásánál is nagyobb gondot okoz a bukástól való félelem. Egyrészt a német szervezők előtt ott lebeg az 1972-es müncheni olimpia képe, amikor a hírhedt terrorcselekmény keresztülhúzta a vidám sportünnep szervezőinek számítását. Ezért eddig példátlan rendőri előkészületekkel kívánja a német kormány garantálni a vb biztonságát. Talán ennél is veszélyesebb Schröder szempontjából az a lehetőség, hogy a német csapat rosszul szerepel, hiszen 1998-ban a Horvátország elleni vereséget követően néhány hónappal Helmut Kohlnak is távoznia kellett a hatalomból.

Deutsche Welle (dw-world.de)

A német közszolgálati rádió A választás utáni Románia választás előtt áll című elemzésében azt jósolja, hogy ismét a hat százalékkal a bukaresti törvényhozásba jutott RMDSZ lesz a mérleg nyelve. Az írás szerint biztosra vehető ugyanis, hogy a párt ismét a győztesek oldalára áll.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilapnak adott interjújában az unió bizottságának elnöke, Jose Manuel Barroso cáfolta azokat a feltételezéseket, miszerint az EU 2007 és 2013 közötti költségvetési tervéről folytatott megbeszélések során egy olyan modellről gondolkodnak, amely jelentős könnyítéseket hozna Németországnak. A portugál politikus védelmébe vette a még Prodi csapat által kidolgozott középtávú költségvetési tervet. Barroso szerint képtelenség az Európa előtt álló növekvő kihívásokra egyre kevesebb költségvetési eszközzel válaszolni. Tekintettel a bevándorlással és a bevándorlók integrációjával kapcsolatos vitákra, Barrosót nyugtalanítják az erősödő populista és idegenellenes felhangok. E tekintetben nem köthető kompromisszum. „Egy politikusnak nem kell állandóan a közvéleményt követnie és sohasem szabad megpróbálnia a gyűlöletből és az idegenellenességből tőkét kovácsolni” – fogalmazott Barroso.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.