Távozik posztjáról a Malév elnök-vezérigazgatója – tudtuk meg. Információink szerint Sándor László kétszázmillió forintos lelépési pénzzel a zsebében inthet búcsút a légitársaságnak. A közelmúltban már kiderült, az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt. – mint tulajdonos – azt szorgalmazza, hogy válasszák ketté az elnök-vezérigazgatói tisztséget. Felvetődött még annak a lehetősége is, hogy Csillag István leköszönt gazdasági miniszter kerül a légitársaság elnöki székébe. A volt tárcavezető azonban inkább a Magyar Export-Import Bank vezetését választotta.
Úgy tudjuk, hogy a Malév holnapi közgyűlésén eredetileg Hónig Péter volt Dunaferr-vezér elnökké választása szerepelt, Sándor László azonban inkább a távozás mellett döntött, mintsem valakit fölé helyezzenek.
A privatizáció előtt álló légitársaságot így minden bizonnyal elnök-vezérigazgatóként Hónig Péter vezeti majd. Sándor László az utóbbi időszakban a Malévnál számos ellenséget szerzett magának. Ezt ő a társaságnál végrehajtott átszervezéssel, karcsúsítással magyarázta.
A Malév Rt.-nél mindemellett az elmúlt időszakban megkérdőjelezhető beszerzések és megbízatások történtek.
Lapunk értesülései szerint vitatható, hogy a beszerzési és szerződéskötési szabályokkal ellentétes informatikai megrendeléseket adott a privatizáció előtt álló Malév Rt., amit a közelmúltban végzett belső ellenőrzési vizsgálatok is alátámasztanak. A társaság 400 PC és 50 laptop beszerzésére írt ki pályázatot. A belső ellenőrzési osztály által lefolytatott vizsgálat közben azonban kiderült, hogy a műszaki elbírálás során lepontozták azokat a termékeket, amelyeket nem a később győztesként meghirdetett cég szállított. Ugyanebben az időszakban pályáztatás nélkül szerzett be a Malév különböző szállítóktól számítástechnikai eszközöket, ami szintén ellentétes a társaság szabályzatával. A Malév az Alphanet Kft.-vel kötött nagy értékű szerződést, ezzel egy időben hét laptopot vásárolt a Technotrade Kft.-től, az ACE-től és a Vízművek Rt.-től is szerzett be informatikai eszközöket. A Malév ide vonatkozó szabályzata ugyanakkor tartalmazza, hogy minden szerződéskötést – kivéve a kétszázezer forint alatti megrendelést – pályáztatásnak, illetve versenyeztetésnek kell megelőznie.
Szintén egy belső vizsgálat alkalmával derült ki, hogy a Malév olyan formában adott nagy értékű megrendelést informatikai rendszerek ellenőrzésére, tervezésére, adatvédelmi és biztonságtechnikai megoldások kidolgozására, hogy a keret- és az eseti szerződéseket egyedül az informatikai és szervezési igazgató írta alá. Annak ellenére, hogy a beszerzések összességében meghaladták az ötvenmillió forintot, sem a vezérigazgató, sem pedig a gazdasági vezérigazgató-helyettes nem hagyta ezeket jóvá, és nem írta alá. (A Malév szervezeti és működési szabályzata szerint ugyanakkor ezekben az esetekben az elnök-vezérigazgató felelőssége nem vitatható el.) A SaveAs Információvédelmi Kft.-vel kötött keretszerződés esetében a vizsgálati jelentés rámutat: a szerződésre a dátum hónapját és napját kézzel írták. Így a vizsgálat során nem lehetett megállapítani, hogy a dátumot ki és mikor írta be, s a szerződés engedélyeztetése során nem készült másolat sem. A belső ellenőrök megállapítása szerint a megkötött szerződések formai kontrollja elmarad, így lehetővé válik, hogy szabálytalan szerződések után is fizessen a Malév.
Mint arról korábban a Magyar Nemzet beszámolt, a Malévnál racionalizálás címén csökkentették az igazgatóságok számát. A súlyos adóssággal küszködő és a folyamatos tulajdonosi dotációval működő társaság ebben az évben több mint 500 millió forint végkielégítést fizetett ki, volt olyan vezető, aki hatvanmillió forint juttatásban részesült.
Szavaztak az olvasók: ez Magyar Péter legbotrányosabb kijelentése