Nyugtalanság Szlovákiában a magyarországi szavazás miatt

A szlovákiai politikusok megosztottak a magyarországi népszavazás ügyében – írja a Wiener Zeitung. A párhuzamos társadalmak a nyugati társadalmakban károkkal és előnyökkel is járnak – olvasható a Die Tageszeitungban. Törökország EU-tagsága hozzásegíthet Európa iszlamizálásához – véli egy iszlámkutató a Die Weltben.

2004. 12. 03. 9:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Wiener Zeitung (wienerzeitung.at)

A bécsi napilap A szavazás irritációkat okoz című írásában foglalkozik a december 5-i magyarországi népszavazással.

A kettős állampolgárságról tartandó magyarországi népszavazás a szlovák jogászok és politikusok között nyugtalanságot váltott ki. A magyar állampolgárság etnikai alapon történő megadása szlovák állampolgároknak megsérti Szlovákia szuverenitását – hangsúlyozta Imrich Konarik, a kassai egyetem jogtudósa.

A politikai pártok képviselői eddig visszafogottan reagáltak a kérdésre. „Reméljük, hogy a népszavazás negatív eredményt hoz” – hallható azonban a szlovák parlamentben. Eduard Kukan külügyminiszter a kettős állampolgárság EU-n belüli ötletét, mint a korszellemnek immár nem megfelelőt ítélte el.

Rendkívül kényes helyzetben van a Magyar Koalíció Pártja. Miközben a pártvezetése visszafogja magát, addig Duray Miklós vezetésével a radikális szárny örül annak, hogy a félmillió felvidéki magyar a jövőben a magyar állampolgárságot is megkaphatja.

Die Tageszeitung (taz.de)

Az ultrabaloldali berlini lapnak Rachid Taha francia énekes adott interjút A szétszakított társadalmi kötelékek címmel.

A francia szocialisták súlyos hibákat követtel el a bevándorlók kezelésében. Szervezeteik, mint az S.O.S. Racisme nem volt egyéb, mint a szocialista párt kreációja azért, hogy elnyerjék az arab bevándorlók szavazatait. Ennek a bizonyítása nagyon egyszerű: mindenki, aki korábban az S.O.S. Racisme-nál dolgozott, most magas rangú párttisztségeket és mandátumokat tölt be a francia szocialistáknál.

Die Tageszeitung (taz.de)

Az ultrabaloldalos berlini lap Frank Lübberding A kulturalizmus őrülete című írását közli. A szerző szerint a nyugati társadalmakban a bevándorlók által kialakított párhuzamos társadalmak a neoliberalizmus okozta járulékos kárnak tekinthető, hiszen a jelenlegi politika célja az állam visszavonulása, és a jóléti állam átépítése a szubszidiaritásnak és a nagyobb egyéni felelősség elvének megfelelően. Innen nézve ezeket a párhuzamos társadalmak akár mintaszerűnek is lehetne nevezni, hiszen ezek az etnikai és vallási közösségek kialakítják saját életformájukat. A szociális ellátásból történő állami kivonulás időszakában gondoskodnak az élet különböző korszakaiban tagjaikról, többek között kulturális kényszerrel is. Még a kiskorú lányok férjhez adását is fel lehet úgy fogni, mint a hagyományos szociálpolitikához való visszatérést a modern kor követelményei közepette.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív napilapnak a francia iszlámkutató Gilles Kepel adott Hollandia multikulturalizmusa apartheid volt címmel interjút.

Emlékszem – mondta Kepel – amikor a francia fejkendőviselet tiltását Hollandiában már rasszizmusként értékelték. A hollandok azt hitték, hogy az ő multikulturalizmusuk sokkal jobb, hiszen az mindenkinek megengedi, saját ízlése szerint élje ki kulturális identitását. Szerintem a multikulturalizmus nem egyéb, mint szigorúan vett elválasztása az egyes népcsoportoknak, aminek a holland megfelelője az apartheid – tette hozzá.

Kepel szerint Törökország EU-tagsága egyrészt segíthet a politikai eliteknek, hogy folytassák az ország európaizálását és liberizálását. Másrészt Erdogán pártjában számosan úgy látják, hogy az segíthet az Európa iszlamizálásáért vívott harmadik csata megnyerésében. Úgy spekulálnak, hogy most a demográfiai ütközetben győzhetnek, ami lehetővé teszi a Dzsihád európai erődjeinek létrehozását – mondta az iszlámkutató.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali hírmagazin Kína különös ajándékot követel címmel tudósít a német kancellár csapdahelyzetéről.

Röviddel a kancellár utazása előtt Peking nyomást gyakorol Schröderre annak érdekében, hogy az EU szüntesse meg a Kína elleni fegyverszállítási embargót. Schröder a múltban már támogatta ezt a követelést, és ezzel szembekerült a Bundestaggal, Nagy-Britanniával és az Egyesült Államokkal.

A kínai kormány láthatóan rendkívül biztos saját tárgyalási pozíciójában, ezért a kancellár jövő heti látogatásán a fegyverembargó feloldásának kérdése a napirenden fog szerepelni. Schrödernek, aki korábban már kinyilvánította támogatását az embargó feloldása érdekében, Peking elvárása szerint latba kell vetnie kereskedelmi partnere érdekében tekintélyét az EU-nál.

Az EU a diákok 1989-es demonstrációjának véres leverését követően sújtotta Pekinget a fegyverembargóval. Tekintettel a sorozatos kínai jogsértésekre, a Tajvannal szembeni katonai fenyegetőzésre, az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és a Bundestag is kitart az embargó mellett. Németország és Franciaország azonban fel kívánja oldani az embargót.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.