Román választási csalások kontra Európa-érv

Romániában a számos választási visszaélés sokakban a kormánypártokkal és az állami intézményekkel szembeni eddigi bizalmatlanságát tovább erősítették. Ennek ellenére úgy tűnik, az EU csatlakozási tárgyalások gyors befejezése fontosabb volt, mint a demokrácia szellemével ellentétes praktikák feldolgozása.

2004. 12. 15. 8:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Perlentaucher (perlentaucher.de) című internetes magazinban Hilke Gerdes a Posta Oláhországból rovatban elemzi a romániai elnökválasztás második fordulójának tanulságait.

A december 1-i román ünnepnapon ronda volt az idő, a szürke ég illett az előző napok történéseikhez. Ugyan örülhettek a román szociáldemokraták (PSD) és klientúrájuk a győzelemnek, de ez nem igazán használt az imázsuknak. A számos választási visszaélés sokakban a kormánypártokkal és az állami intézményekkel szembeni eddigi bizalmatlanságát csak tovább erősítették.
Buszokkal szállították az embereket Bukarestbe, hogy itt ismételten leszavazzanak a PSD-re. Azt a matricát, amit a személyi igazolványra tettek és igazolta, hogy az illető már voksolt, könnyen el lehetett távolítani, így lehetséges volt, hogy több szavazókörben is leadják egyesek a voksukat. Állítólag az érvénytelen szavazatok megszámolása sem volt korrekt.

Az ellenzék választási csalásról beszélt és a voksolás érvénytelenítését követelte. S tette ezt pontosan az ünnepnapon. A vádakat viszontvádak követték: Az ellenzék eltúlozza a „választási eredményeket nem befolyásoló problémákat„ és ezzel – így Nastase – árt Románia európai hírének. Ismét előkerült tehát az Európa érv. Az EBESZ pusztán annyit hozott nyilvánosságra, hogy ugyan voltak problémák, de a választások összességében profi módon és hatékonyan kerültek megszervezésre. Úgy tűnik, az EU csatlakozási tárgyalások gyors befejezése fontosabb volt, mint a demokrácia szellemével ellentétes praktikák feldolgozása.



„WAZ, a törvények Romániában is léteznek, Németek legyetek Romániában is demokraták!”, áll a Romania Libera szerkesztőjének plakátján. A szerkesztő, a vele szolidáris szakszervezetekkel tüntetett a német követség előtt. Az úgynevezett „R kezdeményezés” december 9-én a WAZ médiakonszern elleni tiltakozásra szólított fel.

A WAZ ügyet megemlítette a német sajtó is, de nagyobb nyilvánosságot nem kapott, míg a kérdés Romániában állandó beszédtémává vált. A kevés, még létező a kormánnyal szemben kritikus napilap egyikét, a WAZ konszern arra utasította, hogy ne bírálja olyan határozottan a bukaresti koalíciót. A Romania Libera igazgatójának, Petre Mihai Bacanu tiltakozása váltotta ki Romániában a felháborodás hullámát. Annak ellenére, hogy a WAZ most megpróbálja kikezdeni Bacanu hitelét, az ügy a kritikus újságírók számára világos. A Nyugat részéről gyakran emlegetett sajtószabadságot Romániában éppen a németek tapossák meg. S arról keringenek hírek, hogy az ügyben a német kormány gazdasági érdekei is szerepet játszanak.

Sok román szemében világos, hogy a befektetőknek illik jóban lenni a kormánnyal. Különösen Romániában, ahol a hatalom kedvezményeket és büntetést oszt. A média világában ez hirdetéseket, vagy pereket jelent. A Romania Libera ellen már százszámra nyújtottak be keresetet sértett politikusok. „A németek és a tulajdonos azt tesz a vagyontárgyaival, amit akar„, véli egy nyugalmazott ügyvéd a WAZ ügy kapcsán. Sokak szemében a piacgazdaság a legerősebbek túlélésért folytatott darwini küzdelem, ahol erkölcsi elveknek nincs keresnivalójuk.

A WAZ médiacsoport azért érdekes eset, mert a cég ügyvezetője Schröder egykori SPD kancellária minisztere, Bodo Hombach, aki annak idején a délkelet-európai stabilitási paktum koordinátoraként jó kapcsolatokat épített ki a balkáni államokkal. S így a WAZ az elmúlt években nem csak Romániában, hanem Horvátországban, Szerbiában, Macedóniában és Montenegróban is be tudott törni az újságpiacra. Bulgáriában a WAZ képes volt egy sajtó monopólium felépítésére, s csak bírósági döntések és több kiadó eladása után csökkent valamelyest a piaci részesedése a törvényi határ alá. Pénzügyi erejét kihasználva a konszern képes jobb elosztási lehetőségeket szervezni és alacsonyabb eladási árakat ajánlani, mint a többi újság. Ezt a helyi média képviselői aggodalommal veszik tudomásul.

A gond nem az, hogy külföldi cégek befektetnek a délkelet-európai nyomtatott sajtóba. Hiszen, az adott országban kinek lenne velük összevethető pénzügyi ereje? Akkor keletkezik probléma, ha túl sok lap összpontosul egy kézben, s ha a befektetők belemennek a helyi politikusok játszmáiba. Különösen a véleményformáló médiaterületeken, ráadásul a választások évében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.