Tokaj megmentheti Rusztot

A baloldali bécsi napilap, a Der Standard Tokaj köszönti Rusztot címmel elmélkedik a hegyaljai és a Fertő tavi borászat kapcsolatáról. A térség egyik problémája, hogy Ruszton nagyon kevés a szőlőoltvány, ezért feltétlenül fel kell vennünk a kapcsolatot a magyarokkal, ott sokkal nagyobb a klónválaszték.

2004. 12. 10. 5:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A baloldali bécsi napilap, a Der Standard Tokaj köszönti Rusztot címmel elmélkedik a hegyaljai és a Fertő tavi borászat kapcsolatáról.

Robert Wenzel miatt – hangzik a válasz arra a kérdésre, hogy miért létezik még Ruszton a furmint. Hiszen kvázi ő számít a ruszti aszú – korábban a monarchia egyik legismertebb édes borának, amelynek tekintélye egykor alig maradt el a tokajiétól – főpecsétőrének. (A történelmi Magyarországon három helyen, a Tokaj-Hegyalján, az Arad megyei ménes-magyarádi borvidéken, valamint Ruszt környékén készítettek aszút. A cikk nem említi, hogy utóbbi borvidék az első világháború végéig Magyarország részét képezte – K.L.)

Wenzel a ’80-as években ügyelt arra, hogy a furmint, az ősi szőlőfajta ne tűnjön el teljesen.

Az 1880-as évek filoxéra járványa előtt a furmint számított Ruszton a legfontosabb szőlőfajtának. Jellemző, hogy a szabad királyi város 1681-ban például készpénz mellett 30 ezer liter édes bort fizetett adóként, ezután a szőlőfajta az ismeretlenség homályába süllyedt, mivel nagyon későn érik, hajlamos a hatalmas hozamra és édes boron kívül másra nem használható. Legalább is így gondolkoztak korábban. Günther Triebaumer, aki apja birtokát a közelmúltban vette át, ezzel ellentétben állítja, hogy ez lehet Ruszt legjobb fehérszőlője, ami kiválóan illik a környék konyhájához.

A négy nagy ruszti terasz közül a harmadik lenne ideális a furmintnak, ahol az aszúsodást okozó nemespenész a „botrytis cinerea” akkor támadja meg, amikor már érettek a fürtök. Lejjebb már, folytatja Günther Triebaumer, hajlamos a furmint arra, hogy olyan sokat teremjen, amiből csak teljesen jellegtelen borokat lehetne készíteni.

Az egyik probléma, hogy Ruszton nagyon kevés a szőlőoltvány, ezért feltétlenül fel kell vennünk a kapcsolatot a magyarokkal, ott sokkal nagyobb a klónválaszték.

A ruszti termelők közül Harald Tremmel még kiválóan emlékszik azokra az időkre, amikor oltványokat feketén és dobogó szívvel hozott ki Magyarországról. Megérte, mert mint azt a 2002-es furmintja is mutatja: észrevehető rokonságban áll olyan tokaji csúcsborokkal, mint az abaújszántói Pendits-birtok késői szüretelésű furmintja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.