Aggasztó magyar deficit, ingatag költségvetés az EU-tagok többségében

Magyar- és Görögországnak rövid távon költségvetési problémákkal kell szembenéznie, de a tagállamok többségének szintén ingatag az államháztartási helyzete – áll az Európai Bizottság fiskális kilátásokról készült jelentésében.

MNO
2005. 01. 26. 7:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyar- és Görögországnak rövid távon költségvetési problémákkal kell szembenéznie – figyelmeztet az Európai Bizottság a huszonötök fiskális kilátásaira vonatkozó jelentésben, amelyet a biztosoknak ma kell elfogadniuk. A Reuters által már tegnap megszellőztetett anyag szerint ugyanakkor a tagállamok többségének ingatag az államháztartási helyzete. Hazánk és Görögország mellett idetartozik Francia-, Német-, Olasz-, Cseh-, Lengyel- és Spanyolország, Belgium, Portugália, Szlovákia, Szlovénia és Málta – írja a Világgazdaság.

A brüsszeli közgazdászok szerint a legtöbb kormány gazdaságpolitikai erőfeszítései vegyes eredményekkel járnak: különösen a népesség elöregedésével kapcsolatos intézkedések nem tűnnek kielégítőnek. A régi tagországok közül Görög- és Franciaország esetében tűnik különösen magasnak a költségvetési hiány mértéke, míg a tízek többségében a deficit nagysága szintén túllépi a GDP három százalékát. Budapest és Athén helyzetét azért ítélik különösen aggasztónak a brüsszeli szakemberek, mert a deficithatárt túllépő többi tagország esetében a takarékossági intézkedések eredményesnek látszanak. A jelentés a bizottsági jóváhagyást követően március végén kerül a tagországok állam- és kormányfői elé.

A francia költségvetés vonatkozásában egyébként biztató adatok láttak tegnap napvilágot. Az államháztartás hiánya 2004-ben mindössze 43,9 milliárd euró lett, ami jó 13 milliárd euróval kisebb a vártnál – adja hírül az AFP. Igaz, a deficitnek a GDP-hez viszonyított aránya ezzel együtt is 3,6 százalék körül volt, ami jócskán meghaladja az uniós stabilitási paktumban megengedett három százalékot.


VÁRHATÓ HIÁNY (a GDP százalékában, 2005)









































Magyarország5,2
Csehország4,7
Lengyelország4,1
Málta4,0
Szlovákia4,0
Portugália3,7
Görögország3,6
Németország3,4
Franciaország3,0
Olaszország3,0
Szlovénia2,2
Belgium0,3
Spanyolország0,1

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.