Anita sohasem sírt

A Magyar Nemzet hétfői számában, a Dunaferr–Syagunto Bajnokok Ligája-mérkőzést követően írtuk Kulcsár Anitáról: „… végre pályára került a világklasszis beállós, és szokásához híven öt kísérletéből öt gyors gólt vágott.” Egy ideje ez a hatékonyság jellemezte: a száz százalék. Az évek során a földkerekség legjobb beállósává vált.

Magyar Nemzet
2005. 01. 19. 23:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Autóbalesetben elhunyt Kulcsár Anita, a Dunaferr női kézilabdacsapatának Európa-bajnok, olimpiai és vb-ezüstérmes játékosa. Elsősorban mégsem a zseniális beállóst gyászoljuk, hanem a 28 éves, kiugróan tehetséges, családalapítás előtt álló ifjú hölgyet. Kulcsár Anita lakhelyéről, Sukoróról indult szerdán délelőtt edzésre Dunaújvárosba, amikor kocsija Velence közelében megcsúszott az úton, fának ütközött és kigyulladt. Egy teherautó-sofőr kihúzta ugyan az égő autóból, de a helyszínre érkező mentők már nem tudták megmenteni az életét.

A Magyar Nemzet hétfői számában, a Dunaferr–Syagunto Bajnokok Ligája-mérkőzést követően írtuk Kulcsár Anitáról: „… végre pályára került a világklasszis beállós, és szokásához híven öt kísérletéből öt gyors gólt vágott.” Egy ideje ez a hatékonyság jellemezte: a száz százalék. Már első válogatottságai alkalmával kitűnt a társai közül, igaz, ekkor még leginkább azzal, hogy nagy műgonddal húzta fel a copfjára a piros, a fehér és a zöld hajgumit. Aztán az évek során a földkerekség legjobb beállósává vált, a 2003-as horvátországi világbajnokságon az egész mezőnyben az ő lövőszázaléka volt az etalon.

Az eddigi dicsőséglista mostantól fekete keretes statisztika. Kulcsár Anita tízéves korában kezdett kézilabdázni, a nyíregyházi Kölcsey gimnázium NB I/B-s csapatában szerepelt, majd a Győri ETO játékosa lett, azután a Cornexi Alcoától igazolt a Dunaferrhez. 19 éves kora óta összesen 165 alkalommal jutott szóhoz a magyar válogatottban, amelynek színeiben többek között 2000-ben olimpiai ezüstérmet és Európa-bajnoki címet, 2003-ban pedig világbajnoki második helyezést szerzett.

Nemhogy mérkőzésen, de edzésen sem kért, no meg természetesen nem is adott kegyelmet. A kézilabda egyik alapszabálya, hogy egyszerre sírni és ütni nem szabad; Anita sohasem sírt, pedig rengeteget ütötték, és olykor ő is visszacsapott. A közelmúltban nem volt már leküzdhetetlen ellenfele – minden élsportoló, minden egészséges fiatal erőszakos halála hihetetlen, de közülük is a rendíthetetlen Kulcsár Anitáé az egyik leghihetetlenebb.

A reakciók is ezt tükrözik. Sinka László, a Magyar Kézilabda-szövetség főtitkára osztotta meg velünk a halálhírt, de mondandójában először csak addig jutott: „Nagyon nagy baj történt. Mindenki sír…” Aztán folytatta, majd az MKSZ hivatalos közleményében kifejezte: „A magyar kézilabdasport elveszítette egy csodálatos játékosát, Kulcsár Anitát. Tehetetlenek vagyunk, és csak siratjuk őt!”

Dunaújvárosban még inkább a tehetetlenség az uralkodó érzés. Kocsis Erzsébet, a ’90-es évek közepének extraklasszis beállósa, napjainkban a Dunaferr kézilabda-szakosztályának vezetője még magát győzködve szűrte a szavakat: „Nyilatkozom, és közben fel sem fogom, hogy múlt időben kellene beszélnem, magasztalom Anitát, és nem értem, nem érzem, hogy egy ereje teljében lévő, 28 éves emberke, aki a családalapítást tervezte, nincs többé. A játékosok a hír hallatán mozdulni sem tudtak, haza is küldtük őket. A szurkolók pedig jönnek a Hódmezővásárhely elleni meccsre, ami persze elmarad, és azt mondogatják, hallottak valami rémhírt, de biztosan nem igaz, majd azonosítják a halottat, és ez ki is derül. Ahányszor repülőre ülünk, mindig azt gondolom, ennyi jó és tehetséges fiatal nem halhat meg, aztán tessék. Ennyit számít, vége.”

Az emberi veszteség mellett túl korai máris a szakmait taglalni, legfeljebb annyit jegyezhetünk meg: a Dunaferr másik beállósa, Bohus Bea pályafutása vége felé jár, élcsapataink közül a Győrben szerb, a Ferencvárosban szlovák játékos tölti be a posztot, a válogatott tehát szinte megoldhatatlan helyzetbe került.

Ez persze nem tragédia, ezt a vereségek minősítésekor jó lesz észben tartani. Mert ilyenkor döbbenünk rá, hogy a szavaknak meg kell hagyni eredeti jelentésüket.

Ballai Attila írása

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.