Áremelés: izzó gondok februártól

Akár 12 százalékkal is emelkedhet a villamos energia ára februártól. Az MSZP mai bejelentése szerint arra szólítja fel a kormányt, dolgozza ki a szociális tarifákat. A Fidesz szerint azonban az lenne a megoldás, ha a villamos energiát terhelő áfát 25 százalékról visszacsökkentenék 12-re – így mindenkinek 13 százalékkal csökkenne a villanyszámlája, míg a fogyasztásfüggő kompenzációval pont a sokat fogyasztó nagycsaládosok nem tudnának élni.

Ádám Kata
2005. 01. 18. 15:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Akár 12 százalékos villamosenergia-áremelés

Várhatóan február elsejétől 10-12 százalékkal emeli a kormány a villamos energia árát – hangzott el Podolák György (MSZP) mai sajtótájékoztatóján. A szocialista képviselő azt hangoztatta: frakciójuk követeli a kormánytól, dolgozza ki a szociális tarifákat, hogy az áremelés a családok 40 százalékánál ne haladja meg a 4,5 százalékot, vagyis az infláció tervezett mértékét.

A kompenzációval kapcsolatban a szocialista politikus elmondta: olyan árat kell meghatározni, amely bizonyos nagyságrendben (például havi 100-120 kilowatt fogyasztás esetén) nem emelkedik az éves infláció fölé. Csakhogy – mint Boross Norberttől, a Budapesti Elektromos Művek (Elmű) Rt. kommunikációs igazgatójától megtudtuk – egy négytagú, 60-70 négyzetméteres, 2-3 szobás lakásban élő család (amennyiben nem bojlerből veszi a melegvizet) 200-300 kilowattóra villamos energiát fogyaszt havonta. Egy átlagos család villanyszámlája jelenleg 3-6 ezer forint körül van, míg villanybojler használatával 6-7 ezer forint is lehet – mondta a szakember.

– Mivel az MSZP kompenzációról beszél, nyilvánvaló, hogy drasztikus áremelésre készülnek – mondta szerkesztőségünknek Balla György fideszes országgyűlési képviselő, aki emlékeztetett arra: a kormányváltás óta a gáz ára 56 százalékkal emelkedett, holott a szocialisták azt ígérték: nem lesz gázáremelés. – Ha az MSZP komolyan gondolná a villamosenergia-áremelésből adódó lakossági terhek csökkentését, elsősorban felül kellene vizsgálniuk azt a döntésüket, mellyel a villamos energiát terhelő általános forgalmi adó mértékét 12-ről 25 százalékra emelték tavalyi év január elsejétől – vélekedett a fideszes politikus, aki úgy véli: az áfa csökkentésével mindenkinek 13 százalékkal csökkenne a villanyszámlája. – Az áfacsökkentés valószínűsége azonban igen csekély – Gyurcsány Ferenc kormánya csak beszél, beszél, beszél, de nem cselekszik – tette hozzá a politikus, aki példaként említette azt is: a január 15-i gázáremelést semmi nem indokolta, mivel a piaci árnövekedést lefedte a tavalyi áremelésből adódó bevétel. – Az akkori gázkereskedőnek hihetetlen haszna volt 2004 első fél évében. Csakhogy a Mol eladta a gázüzletága egy részét, Gyurcsány Ferenc és kormánya pedig a forint gyengítését tűzte ki célul. Ha viszont a forint drágul, az import is drágul, a gáz pedig még drágább lehet – hangsúlyozta Balla György. A képviselő emlékeztetett: karácsony előtt az ellenzék kérte, hogy vonják vissza a gázáremelésről hozott döntést, és a fűtési szezon után tárgyaljanak az infláció mértékét nem meghaladó áremelésről, ám ezt a javaslatot Gyurcsány Ferenc lesöpörte az asztalról – tette hozzá a politikus. A fogyasztáshoz kötött kompenzációval kapcsolatban Balla úgy vélekedett: ugyanúgy, mint a gázár-kompenzációnál, azok járnak rosszabbul, akik szegényebbek, hiszen a jobb módúaknak áll módjában energiatakarékos rendszereket kialakítani. – Egy uniós felmérés szerint az áramfelhasználás a gyerekszámtól függ: egy nagycsalád több energiát fogyaszt, mint egy üzletember, akinek legfeljebb a hűtője és az olvasólámpája üzemel folyamatosan. Így ez a rendszer nem igazságos – hangsúlyozta.

Egy névtelenül nyilatkozó szakember szerint az igazi kompenzációs rendszerek nem a fogyasztást, hanem a rászorulót támogatják – mint ahogy Német- és Franciaországban –, az önkormányzatok által működtetett szociális adatbázis alapján. Minden megoldás jó, ami segíti az embereket – vélekedett a szakértő –, de a legjobb az, ha a különféle támogatások egyetlen kompenzációs rendszer alapján működnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.